Spojené kráľovstvo s príchodom nového roka ukončilo zväzok s Európskou úniou.

S istou dávkou britského humoru, okoreneného štipkou sarkazmu, môžeme povedať, že nastal čas začať premýšľať o tom, kedy sa k nám Briti vrátia. Dajme však suché vtipy z diplomatických salónov nateraz bokom. Fakt je, že dozvuky brexitu nás neminú ani v roku 2021. Už od referenda v roku 2016 sa netajím tým, že ma odchod našich priateľov a dôležitých spojencov vôbec neteší. Boli to neraz práve realistické pohľadu vlády z Downing Street 10, ktoré posúvali EÚ správnym, proreformným smerom. Spolu sme boli silnejší.

Briti sa však rozhodli odísť a treba to rešpektovať. Nebudú viac využívať výhody členstva v EÚ, no vždy budú našimi kľúčovými partnermi. Rozišli sme sa kultivovane a s dohodou zaručujúcou vzájomné obchodovanie bez ciel či kvót. Sme v rovnakom hodnotovom priestore, spája nás členstvo v NATO, obrana slobôd aj podpora právneho štátu.

Sociálne zabezpečenie a práva našich občanov, ktorí prišli do konca roka 2020, zostávajú zaručené. Britské firmy nebudú zvýhodňované pred slovenskými podnikateľmi. „Rozvodovú“ zmluvu preto vnímam ako rozumný základ nášho budúceho partnerstva. Predišli sme chaosu, zmiernili sme následky brexitu a udržali mier na írskom ostrove. Teraz je tu však nový rok a s ním aj nové výzvy.

Severné Írsko a Škótsko ešte na sklonku minulého roka symbolicky odmietli „pobrexitovú“ dohodu Londýna s Bruselom. Opäť naberajú na sile aj škótske túžby po nezávislosti od zvyšku kráľovstva, pričom škótska predsedníčka vlády Nicola Sturgeonová odkázala EÚ, že „Škótsko bude čoskoro späť“, a pripomenula, že vyše 60 percent Škótov pred piatimi rokmi podporilo zotrvanie Spojeného kráľovstva v Únii. Navyše, podľa predbežnej dohody o budúcom štatúte Gibraltáru bude táto britská enkláva, závislá od slobodného pohybu pracovnej sily a dovozu tovaru zo Španielska, súčasťou schengenského priestoru.

Ak bolo jedným z hlavných cieľov britského referenda v roku 2016 znovunadobudnutie suverenity a kontroly, tak aj tieto dva príklady ukazujú, že v 21. „globálnom storočí“ môže byť veľmi komplikované dotiahnuť také niečo do dôsledkov. Aj preto dúfam, že už v EÚ nezažijeme žiadny ďalší odchod a možno hospodárske záujmy či vývoj v Škótsku, respektíve v Severnom Írsku môžu v budúcnosti znovu primäť vládu v Londýne aj k celkom inej spolupráci s EÚ. Napokon, nikdy sme sa nebránili ani možnosti, že by si to Briti do budúcna rozmysleli a opäť prišli v nejakej podobe medzi nás. Aj preto je dobré, že nehovoríme „zbohom!“, ale „dovidenia!“.

 

ZDROJ: https://www.trend.sk/trend-archiv/brexit-je-nami-skoti-klopu-dvere-unie