Posledné týždne to v súvislosti s novým balíkom sankcií Európskej únie proti Rusku za vojnu, ktorú vedie proti Ukrajine, nevyzeralo vôbec dobre. Prevládali pochybnosti, pesimizmus a otázniky, či sa lídrom členských štátov na mimoriadnom samite vôbec podarí dostať zo slepej uličky. Aj vďaka veľkému diplomatickému úsiliu, ochote počúvať a spolupracovať sa napokon podarilo nájsť kompromis.
Vítam, že sa lídri v Bruseli dohodli na zavedení čiastočného ropného embarga proti Rusku ako súčasti ďalšieho, v poradí už šiesteho balíka sankcií. Toto embargo sa vzťahuje na ruskú ropu dovezenú tankermi po mori a povoľuje dočasné výnimky pre dodávky prostredníctvom potrubia, teda aj ropovodu Družba.
To sa priamo dotýka vnútrozemských štátov – Slovenska, Česka a Maďarska, ktoré sú stále ešte vysoko závislé od dodávok ruskej ropy. Nehovoriac o tom, že technológie, ktoré Slovensko využíva, sú nastavené na ruskú ropu a ich konverzia si vyžaduje čas aj dodatočné investície. Preto sme radi, že naše požiadavky boli akceptované a Slovensko bude môcť využívať surovinu z Ruska až do momentu, keď bude mať za ňu plnohodnotnú alternatívu. Je to dôkaz solidarity a spolupráce štátov EÚ.
Celkovo môžeme povedať, že dohoda lídrov EÚ sa vzťahuje až na dve tretiny ropy dovážanej z Ruska, ktoré už v našich očiach nie je spoľahlivým dodávateľom. Ide tak o prerušenie významného zdroja financií pre kremeľskú vojnovú mašinériu.
Nezabúdajme tiež, že nový balík sankcií obsahuje aj vylúčenie ďalších bánk z Ruska a Bieloruska z medzinárodného systému SWIFT, rozšírenie zoznamu o ďalšie osoby blízke prezidentovi Putinovi, zákaz vysielania v EÚ pre ďalšie tri ruské médiá, ako aj zákaz poradenských služieb v prospech režimu v Moskve a pre ruské právnické osoby.
Súhlasím, že to nie je úplne dokonalá dohoda a za jej nedostatok považujem aj to, že sa rodila naozaj pridlho, zatiaľ čo na Ukrajine ďalej zomierajú nevinní ľudia. No ďalší balík sankcií a embargo na dovoz ruskej ropy je dôležitý kompromis potvrdzujúci pokračujúcu spoluprácu štátov EÚ a solidaritu s Ukrajinou i v rámci Únie.
Je to krok správnym smerom a treba dodať, že to nie je posledný krok smerom k odpútaniu sa od „ruských energetických zbraní“. Pokračujeme v snahe odpútať sa od ruských energonosičov, pretože v hybridnej vojne, ktorú proti nám, ako aj Ukrajine či ďalším štátom Rusko dlhodobo vedie, dokážu byť ako zbrane zneužité aj ropa či plyn. Už neraz sme to zažili a už včera bolo neskoro poučiť sa.
No súčasne nezabúdame ani na pomoc Ukrajine, ktorá sa už takmer sto dní bráni ruskej vojenskej agresii. Ďalším zo záverov mimoriadneho samitu lídrov v Bruseli je, že EÚ poskytne Ukrajine ďalšiu finančnú podporu vo výške až do deväť miliárd eur. Peniaze majú Ukrajine pomôcť pokryť verejné výdavky a udržať v prevádzke nemocnice a školy v krajine. Súčasne však platí, že maximálny tlak na Rusko s cieľom ukončiť vojnu musí pokračovať.
ZDROJ: https://hnonline.sk/komentare/komentare/96022372-ak-ma-byt-ropa-z-ruska-zbranou-treba-sa-jej-zbavit