„Teší ma, že štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Slovinskej republiky Gašper Dovžan, ktorý pricestoval na návštevu Slovenska, prijal moje pozvanie na besedu s bilingválnymi gymnazistami. Spoločne sme diskutovali o príležitostiach pre mladých ľudí, ktoré im ponúka naše členstvo v Európskej únii (EÚ), no študentov zaujímali aj postoje oboch krajín k plynovodu Nord Stream 2 či situácii na rusko-ukrajinských hraniciach v kontexte aktuálneho napätia vo východnej Európe. Som rád, že môj partner z Ľubľany priblížil študentom aj nedávne slovinské predsedníctvo v Rade EÚ, ktorého úspešný priebeh je inšpiráciou pre Slovensko. Už o niekoľko mesiacov totiž prevezmeme predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine (V4) aj Slavkovskom formáte (S3), a tak som avizoval, že v rámci tzv. rozšírených formátov týchto stredoeurópskych platforiem sme pripravení aj na užšiu spoluprácu so Slovinskom. Nadviažeme tak na viaceré priority ich nedávno skončeného predsedníctva v Rade EÚ, kde nás spájali podobné postoje na viaceré otázky európskej a regionálnej politiky.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v utorok, 18. januára 2022 v Bratislave, po bilaterálnych konzultáciách so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Slovinskej republiky Gašperom Dovžanom. Ešte pred rokovaním sa na pôde Súkromného gymnázia Galileo School v Bratislave uskutočnila beseda so študentmi o fungovaní EÚ, ako aj o zahraničnej a európskej politike oboch krajín.

Idea diskusií na školách vychádza z iniciatívy rezortu diplomacie SR s názvom Back to School (Späť do školy), ktorá je jednou z aktivít pokračujúcej Konferencie o budúcnosti Európy na Slovensku. V rámci tohto projektu navštevujú diplomati a diplomatky z MZVEZ SR, prípadne ich hostia, základné a stredné školy po celom Slovensku s cieľom mobilizovať záujem mládeže o dianie v EÚ a získavať od nich spätnú väzbu na to, ako vnímajú členstvo SR v EÚ a čo by na fungovaní Únie chceli prípadne zmeniť.

„Vždy môžeme urobiť ešte viac pre zapojenie občanov do diskusie o našej spoločnej budúcnosti v Európe. A práve mladí ľudia nám dávajú jasne najavo, že sa chcú aktívnejšie zapájať do tvorby európskej politiky a je našou povinnosťou využiť to a vypočuť ich hlas,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Spolu so slovinským partnerom Gašperom Dovžanom prediskutovali nielen možnosti ďalšieho rozvoja bilaterálnej spolupráce, ale tiež horúce témy európskej a regionálnej politiky. Zhodli sa, že regionálna spolupráca zohráva významnú úlohu počas pandémie ochorenia COVID-19, a preto chcú naďalej úzko koordinovať svoje kroky vo viacerých oblastiach spoločného záujmu, ako aj pri hľadaní pozitívnych európskych riešení v rámci Únie.

„Jedným z aktuálnych príkladov sú problémy s uznávaním očkovacích preukazov, najmä keď boli jednotlivé dávky vakcíny podané v rôznych krajinách, a to z dôvodu nejednotnosti či premenlivosti pravidiel v štátoch EÚ. Preto sme sa dohodli, že už na budúci týždeň sa budeme v Bruseli počas prvého tohtoročného zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) spoločne zasadzovať za urýchlené vyriešenie tohto problému,“ avizoval Martin Klus.

Popri diskusii o ďalších témach, vrátane otázky rozširovania EÚ a podpory európskej integrácie krajín západného Balkánu, štátny tajomník rezortu diplomacie SR M. Klus vysoko ocenil spôsob, akým sa Slovinsku podarilo naplniť priority nedávneho predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ), ktoré sa konalo v 2. polroku 2021.

„V tomto kontexte ma teší záujem slovinskej strany o spoluprácu v rámci rozšírenej Vyšehradskej skupiny (V4+) či Slavkovského formátu (S3+), ktorým bude Slovensko čoskoro predsedať,“ uviedol M. Klus.

Počas konzultácií so štátny tajomníkom slovinského rezortu diplomacie G. Dovžanom zároveň podporil kandidatúru Slovinska na nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN, ktorej cieľom, okrem iného, je byť prijateľnou alternatívou k Bielorusku. To vzhľadom na pokračujúce represie voči opozícii, novinárom a občianskej spoločnosti zo strany neslobodného režimu autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka nepovažuje štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus za vhodného kandidáta.