Konferencia o budúcnosti Európy nie je len iniciatívou Bruselu či slovenského rezortu diplomacie. Je to celospoločenská diskusia a v jej centre musia byť občania.

Symbolicky 9. mája, na Deň Európy, sa v členských štátoch Európskej únie oficiálne začal celoeurópsky projekt s názvom Konferencia o budúcnosti Európy. Jej cieľom je zhodnotiť doterajšie fungovanie „európskej rodiny“ a pomenovať jej plusy a mínusy.

Azda mi dáte za pravdu v tom, že nadávanie na Brusel a jeho, v skutočnosti neexistujúci, „diktát“ nikam nevedie. Práve teraz však máme príležitosť prihlásiť sa o slovo a pomôcť nastaviť kurz ďalšieho smerovania Európy – nášho domova.

Ak má byť Konferencia o budúcnosti Európy úspešná, musí byť čo najbližšie k občanom. Preto sa obraciam na vás, ktorí čítate tieto riadky. V diskusii o budúcnosti Európy je dôležitý hlas každého jedného obyvateľa Slovenska.

Už dnes môžete vyjadriť svoj názor, a to vďaka viacjazyčnej digitálnej platforme. Nájdete ju aj v slovenčine na webovej stránke futureu.europa.eu. Spätná väzba k akejkoľvek téme je mimoriadne dôležitá.

Všetky nápady sa budeme snažiť zohľadniť pri tvorbe jednotlivých politík nielen na Slovensku, ale v celej Európe. A to je to hlavné.

Podľa výsledkov nedávneho prieskumu Eurobarometer si až 81 percent Európanov myslí, že jednou z priorít Konferencie o budúcnosti Európy by malo byť zlepšenie zvládania kríz, akou je aj súčasná pandémia COVID-19.

Zo strany Slovenska je však nepochybne dôležité otvoriť aj ďalšie témy, v ktorých vidíme zmysel mať viac Európy, ako aj tie, kde sú naše národné či samosprávne kompetencie dostačujúce, resp. chceme, aby sa dokonca posilnili. Počas pandémie sme na vlastnej koži zažili viacero úspechov, ale aj chýb a nie je hanbou sa z nich poučiť.

Pretože to nie „oni“, tam niekde v Bruseli či Štrasburgu, ale my všetci sme EÚ a rozhodujeme o jej ďalších, modernejších, zelenších a digitálnych rokoch. Budúcnosť je v rukách nás všetkých, tak to prosím využime.

Pošlime náš hlas z regiónov Slovenska do Európy a prispejme tak k tvorbe takej novej Európy, v akej chceme žiť my a akú chceme zanechať aj našim deťom.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-aj-vy-mozete-zatocit-kormidlom-eu/