Pandémia ochorenia Covid-19, s ktorou sa učíme žiť už vyše pol roka, udrela s príchodom jesene nevídanou silou.

Maratóny rokovaní vlády, konzílií epidemiológov, pandemických komisií či krízových štábov vyústili, a to nielen na Slovensku, do zavádzania lokálnych či dokonca plošných lockdownov rôznej sily. Väčšina krajín zažíva exponenciálny nárast počtu prípadov. Ukazuje to aj cestovateľská mapa, ktorú Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) začalo zverejňovať po tom, čo sme sa na zjednotení takzvaných pandemických semaforov a lepšej koordinácii opatrení v rámci EÚ dohodli na poslednom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Luxemburgu.

Vnímam to ako skvelú odpoveď pre všetkých, ktorí tvrdia, že Únia v tejto veci nič nerobí. No v situácii, keď na Slovensku platí obmedzenie pohybu, je namieste úprimne požiadať občanov, aby radšej odložili všetky cesty za hranice. A keď už z nejakého dôvodu za hranice musia, mali by počítať s možnými hraničnými komplikáciami či radšej počkať s návratom až do 9. novembra. Vtedy budeme lepšie vedieť, na čom sme po slovenskom lockdowne a pretestovaní. Ak prídu dobré správy, tak urobím všetko pre to, aby sme detailný regionálny prístup ECDC k cestovným obmedzeniam aplikovali aj na slovenské podmienky. Nielenže je to viac fér najmä k štátom s väčšou rozlohou, ktorých regióny môžu byť vďaka svojej polohe či iným špecifikám podstatne menej rizikové ako zvyšné časti tej istej krajiny, ale aj komfortnejšie a bezpečnejšie pre našich občanov.

Príkladov za posledné mesiace by sme našli neúrekom. Severné Írsko v Spojenom kráľovstve, Kanárske ostrovy v Španielsku alebo niektoré alpské regióny v Taliansku, Rakúsku či vo Švajčiarsku. Práve tie patria medzi obľúbené zimné destinácie aj slovenských lyžiarov vrátane mňa samého.

No nielen nám som venoval titulok tohto komentára, ale aj desaťtisícom občanov Slovenska, ktorí žijú, pracujú či študujú v zahraničí. Rovnako ho budem tlmočiť európskym partnerom s prosbou o apel k vlastným občanom. Ak totiž teraz všetci nezaberieme, tak sa smutných pohľadov na vyľudnené ulice európskych miest tak skoro nezbavíme.

 

ZDROJ: https://www.trend.sk/trend-archiv/ak-chceme-par-tyzdnov-cestovat-teraz-musime-zostat-doma