Očakávania, že s novým prezidentom v Bielom dome dôjde k reštartu vzťahov s EÚ, sú v čase pandémie koronavírusu oprávnene veľké.

Takéto prelomové voľby a napínavé sčítavanie hlasov Američania nezažili už dávno. Aj keď svet zatiaľ nepozná oficiálne výsledky a volitelia z jednotlivých štátov ešte formálne nepotvrdili meno budúceho prezidenta USA, je vysoko pravdepodobné, že ním bude demokrat a niekdajší viceprezident Joe Biden.

Doma na neho čaká hneď niekoľko úloh – od scelenia povolebných rán a zmierenia národa až po záchranu krajiny sužovanej pandémiou COVID-19. Nemenej náročným výzvam však budú Spojené štáty pod vedením novej administratívy čeliť aj na medzinárodnom poli. Očakávania Slovenska, že s novým prezidentom v Bielom dome dôjde k reštartu vzťahov s EÚ, sú v čase pandémie koronavírusu oprávnene veľké.

Za najdôležitejšie považujem tri oblasti: bezpečnosť, voľný obchod, ale aj efektívny multilateralizmus a spoluprácu pri riešení globálnych problémov. Niet pochýb o tom, že s USA zdieľame spoločné hodnoty, rešpekt k demokracii a právnemu štátu. Spojené štáty sú naším najdôležitejším spojencom v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO) a strategickým partnerom v garantovaní bezpečnosti. Je v našom záujme zamerať sa na upevňovanie transatlantických vzťahov. Úvahy o tom, či má Aliancia alebo nebodaj Európska únia vôbec zmysel, musia definitívne odísť do zabudnutia. Nedávno sme sa znovu bolestivo presvedčili, že aj naša spolupráca v boji proti terorizmu je stále nevyhnutná.

Mali by sme sa však sústrediť aj na posilnenie ekonomických väzieb a vzorom by nám mohla byť úspešná dohoda s Kanadou. Čím silnejší bude americko-európsky tandem, tým lepšia správa to bude pre svet a, samozrejme, aj pre Slovensko ako otvorenú a proexportnú ekonomiku. Práve férová spolupráca štátov pevne ukotvená v rámcoch medzinárodného práva a fungujúcich medzinárodných organizácií je totiž top priorita slovenskej diplomacie.

Nie je tajomstvom, že končiaca administratíva v USA razila politiku sťahovania sa z medzinárodných organizácií či zmlúv, čo sme považovali za zlú správu pre celý svet. Práve zvolenie Joea Bidena za prezidenta by mohlo priniesť predvídateľnejší a pozitívnejší vzťah USA k medzinárodným inštitúciám, čo je nepochybne v záujme EÚ aj Slovenska.

Len spoločne dokážeme čeliť takým vážnym globálnym výzvam, ako sú klimatická kríza či pandémia koronavírusu. Sme naďalej pripravení byť silným spojencom Spojených štátov a začiatok budúceho roka vnímame ako nový priestor na reštart viacerých našich vzťahov. Práve v týchto časoch ich totiž potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým.

 

ZDROJ: https://komentare.hnonline.sk/komentare/2245901-bez-pomoci-usa-svet-nevyliecime