„Už vyše 17 rokov je Európska únia (EÚ) životným priestorom Slovenska, a to nielen politicky či ekonomicky, ale aj spoločensky a kultúrne. Iná zmysluplná alternatíva pre nás v tejto chvíli neexistuje a každý, kto tvrdí opak, vedome zavádza. Navyše, ak sa nám na fungovaní EÚ čokoľvek nepáči, práve teraz máme možnosť rozhodnúť, akým smerom sa má náš spoločný domov v najbližších rokoch uberať. Aj vám, mladým študentom, ktorí ste sa už do Únie narodili, prináša členstvo Slovenska v EÚ stabilitu, bezpečnosť a prosperitu. Ale tiež veľa ďalších výhod, napríklad možnosť slobodne cestovať, študovať, pracovať a žiť kdekoľvek v Únii. Preto chceme počuť aj váš názor na budúcnosť Európy.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v stredu, 3. novembra 2021 v Banskej Bystrici, počas stretnutia so žiakmi Základnej školy Ďumbierska 17.

Diskusie s mladými študentmi o tom, ako by mala podľa nich vyzerať Európa v budúcnosti, sú súčasťou iniciatívy rezortu diplomacie SR s názvom Back to School (Späť do školy), ktorá je jednou z aktivít prebiehajúcej Konferencie o budúcnosti Európy na Slovensku.

„V rámci Konferencie o budúcnosti Európy je kľúčové zapojenie občanov EÚ, osobitne mladých ľudí, pretože aj oni majú právo rozhodovať o našej spoločnej budúcnosti. Chceme dať priestor žiakom a študentom z celého Slovenska, dostať ich do centra našej pozornosti, počúvať ich a zhovárať sa s nimi. Názory mladej generácie sú pre nás dôležité,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Zároveň sa poďakoval vedeniu Základnej školy Ďumbierska 17 za možnosť diskutovať so žiakmi práve v rodnom kraji, navyše na škole, kde strávil osem rokov. So školákmi sa Martin Klus rozprával nielen o výhodách, ktoré Slovensku prináša členstvo v EÚ, ale aj problémoch, ktorým Únia v súčasnosti čelí. Súčasne mladým ľuďom pripomenul možnosť zapojiť sa do Konferencie o budúcnosti Európy aj cez digitálnu platformu na stránke www.futureu.europa.eu, kde môže každý občan vyjadriť svoj názor, podeliť sa o nápady alebo diskutovať o nápadoch ostatných občanov EÚ.

V rámci iniciatívy s názvom Back to School navštevujú počas jesenných mesiacov slovenskí diplomati a diplomatky z MZVEZ SR základné a stredné školy vo svojich domovských regiónoch. Cieľom tohto projektu verejnej diplomacie je diskutovať so žiakmi a študentmi o Európskej únii, mobilizovať ich záujem o dianie EÚ a získavať od nich spätnú väzbu na to, ako vnímajú členstvo SR v EÚ a čo by na fungovaní Únie chceli prípadne zmeniť. Rezort diplomacie SR takto plánuje navštíviť, v závislosti od vývoja epidemickej situácie, vyše päťdesiat škôl po celom Slovensku.