V krajine, ktorú označujú za poslednú európsku diktatúru, trpia všetci občania túžiaci po slobode.

Predstavte si, že letíte domov z dovolenky, za prácou alebo na návštevu príbuzných. Krátko pred pristávaním sa však vedľa lietadla objaví bojová stíhačka, ktorá vás pod falošnou (v skutočnosti politicky motivovanou) zámienkou o údajnej bombe na palube prinúti mimoriadne pristáť na celkom inom mieste.

A to s jediným cieľom – aby sa jeden z neslobodných lídrov tohto sveta, vodca nedemokratického bieloruského režimu Alexandr Lukašenko, pomstychtivo zmocnil svojho kritika.

Neviem si ani len predstaviť, ako museli byť vystrašené desiatky nič netušiacich ľudí, z ktorých mnohí sa pochopiteľne obávali aj o svoje životy.

No ešte o čosi väčšie peklo nepochybne prežíval mladý bieloruský novinár a opozičný aktivista Raman Pratasevič, ktorý žil v exile v Poľsku, pretože ho štátna moc v Bielorusku označuje za teroristu a žiada pre neho trest smrti.

To všetko iba preto, že si robil svoju prácu – písal o zločinoch bieloruského režimu a podporoval prodemokratické demonštrácie.

Som rád, že Slovensko medzi prvými v Európe odsúdilo vynútené pristátie civilného lietadla v Minsku a následné zatknutie mladého novinára a aktivistu.

Dôkazom nášho pevného postoja bolo aj predvolanie chargé d‘affaires Bieloruska v Bratislave, ktorému sme tlmočili ostrý protest vlády SR. Vyzývame na prepustenie zadržaného Prataseviča a jeho priateľky (spolu s ostatnými politickými väzňami), ako aj na nezávislé vyšetrenie incidentu za účasti medzinárodných expertov.

Na celoeurópskej úrovni sme pripravení podporiť cielené sankcie a kroky, ktoré tomuto diktátorskému režimu skomplikujú život.

Opäť sa ukázalo, že bieloruský režim nemá žiadne zábrany pri potláčaní práv občanov, pričom sa neštíti ani odsúdeniahodných činov.

Medzinárodné spoločenstvo nemôže mlčať a musí vyslať jasný signál, že dôrazne odsudzujeme totalitné praktiky a stojíme za bieloruským ľudom, ktorý je už tretiu dekádu rukojemníkom jedného „diktátora“.

Viac dôkazov o tom, že nelegitímne zvolený prezident Lukašenko aj po rokoch násilne unáša Bielorusko ďaleko od demokratickej Európy, už nepotrebujeme.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-bielorusky-rezim-pokracuje-v-statnom-terore/