Spomedzi poučení z pandémie COVID-19 Slovensku špeciálne záleží na zachovaní otvorených európskych hraníc.

Nedávno som mal možnosť zavítať v rámci pracovnej cesty medzi našich partnerov v Čiernej Hore a Bosne a Hercegovine. Po jarných návštevách Severného Macedónska a Albánska to bolo pokračovanie môjho „turné“ po západnom Balkáne, v rámci ktorého hlasno zdôrazňujem vytrvalú podporu európskej integrácie krajín z tohto regiónu.

Na vlastné oči som videl túžbu občanov aj ich politických zástupcov patriť do európskej rodiny a zdieľať nielen hodnoty, ktoré v EÚ máme, ale aj „výhody“ ako možnosť sa kedykoľvek a kdekoľvek v EÚ zamestnať či presťahovať, cezhraničné mobilné „dátovanie“ ako doma, zrušenie hraničných kontrol (mimo obdobia pandémie), študijný program Erasmus+ a podobne.

Zároveň som sa presvedčil, že pandémia viaceré z krajín západného Balkánu bohužiaľ tvrdo zasiahla. Som presvedčený o tom, že ako členovia EÚ by sa s bolestivými následkami koronakrízy vysporiadali rýchlejšie a ľahšie. Pretože spolupráca, vzájomná pomoc a solidarita je to, čo nás robí silnejšími. A preto chceme, aby patrili medzi nás.

A tu sa už dostávam k poučeniam z pandémie, o ktorých bola pre zmenu reč na júlovom mimoriadnom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Slovinsku, ktoré momentálne predsedá Rade EÚ. Spolu s mojimi kolegami a kolegyňami z európskej 27-mičky sme sa zhodli na tom, že každá minca má dve strany.

Na jednej strane sme zistili, kde sú naše limity, no na druhej strane sme vďaka pandémii dostali jedinečnú príležitosť poučiť sa, aby sme mohli v budúcnosti účinnejšie čeliť podobným výzvam. Slovensko je krajinou s významným počtom tzv. cezhraničných pracovníkov, ktorých kríza mimoriadne zasiahla.

Preto som v rámci hodnotenia poučení z pandémie hlasno volal po garanciách otvorených hraníc a podľa možnosti spoločných európskych pandemických riešeniach do budúcnosti.

Neopomenul som ani to, že musíme ďalej posilňovať jednotný trh, zlepšiť podnikateľské prostredie, ako aj chrániť naše ekonomické záujmy, postavené na voľnom obchode.

Preto aj budovanie odolnosti a ekonomická obnova po koronakríze, s dôrazom na tzv. zelenú a digitálnu transformáciu, sú oblasti, ktoré musia byť v centre našej pozornosti. Držme si všetci palce, nech to spolu zvládneme!

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-co-nas-dosial-naucila-pandemia/