Netreba vymýšľať koleso a už vôbec nie robiť z dobrých nápadov zbytočného strašiaka.

O zavedení tzv. covid-pasov, ktoré by zjednodušili cestovanie naprieč členskými štátmi Európskej únie, sa uvažuje od začiatku pandémie koronavírusu.

Mal by to byť špeciálny dokument, papierový alebo ešte lepšie elektronický, ktorý by obsahoval informácie o tom, či daná osoba má pri sebe negatívny PCR alebo antigénový test, respektíve, či sa už dala zaočkovať alebo či prekonala ochorenie COVID-19.

Dnes sa táto myšlienka opäť dostáva do popredia a vyvoláva vášnivé diskusie. Akoby sme zabúdali na to, že ani po príchode účinných vakcín sa šírenie nákazy nezastaví a aj na utlmenie pandémie si ešte nejakým ten mesiac počkáme. Čo dovtedy?

Keď nastane vhodná chvíľa, chceme v rámci EÚ postupne uvoľňovať opatrenia, a to ruka v ruke s uznávaním výsledkov PCR, resp. rýchlych antigénových testov. Na nedávnom summite lídrov krajín EÚ preto viaceré krajiny vyzvali Európsku komisiu, aby pripravila usmernenia pre vývoj jednotného covid-pasu.

Nejde pritom o žiadnu prevratnú novinku. Už dnes vás do niektorých krajín Afriky či Ázie bez potrebného očkovania nepustia, pretože by ste mohli ohroziť tamojších obyvateľov aj zdravotnícky systém. Týmto smerom sa uberajú aj naše úvahy.

Ak zaistíme, aby sa to nedalo nijako zneužiť či sfalšovať, som presvedčený, že to môže byť jeden zo spôsobov, ako čo najrýchlejšie obnoviť slobodu pohybu.

Covid-pas môže byť v budúcnosti vstupenkou na palubu lietadla, ale aj nepriestrelným dôkazom, že po vstupe do nejakej krajiny nie ste rizikom pre iných. Napokon, nezabúdajme, že je legitímnym právom každého štátu, vrátane členov EÚ, určiť, kto a za akých okolností môže vstúpiť na jeho územie.

Samozrejme, nemusí to takto fungovať naveky. Keď si vytvoríme kolektívnu imunitu a nebudeme musieť strážiť, či má niekto pri sebe negatívny test, predpokladám, že covid pasy zaniknú. To by bola tá najlepšia správa.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-covid-pasy-mozu-byt-vstupenkou-na-skore-slobodne-cestovanie/