Aj keď sa Slovensku v boji proti koronavírusu stále ukážkovo darí, nákazy sa úplne nezbavíme ani počas leta. Lenže pandémia v Európe je predsa len na ústupe, a tak sa uvoľňuje aj režim na hraniciach. Od normálneho cestovania, na aké sme boli zvyknutí, to má ďaleko. No viaceré krajiny avizovali, že s dovolenkovou sezónou počítajú.

Samozrejme, najaktívnejšie sú tie, ktoré majú z cestovného ruchu dôležité príjmy. Chorvátsko otvára hranice, Grécko obnovuje dopravu na ostrovy a púšťa ľudí na verejné pláže.

Podobne ako Cyprus, Izrael, či niektoré ďalšie populárne turistické destinácie. Španielsko a Taliansko, dve z najviac postihnutých európskych krajín, sa tiež pripravujú na otváranie hraníc, aj keď opatrnejšie.

Tvrdia, že Lombardia nie je Sicília a Madrid nie je Santa Cruz de Tenerife. Hoc sú v tej istej krajine, miera rizika je výrazne rozdielna. Relax pri mori teda nie je nereálny, cestovanie však bude určite komplikovanejšie a poznačia ho bezpečnostné nariadenia a obmedzenia.

Navyše, akákoľvek cesta mimo Slovenska bude až do chvíle, kým nemáme na Covid-19 lieky, či účinné očkovanie, pochopiteľne väčším rizikom, než vlani.

Mnohí si teda radšej položia otázku, či im všetky tie komplikácie stoja za to, aby sa aj tento rok okúpali v mori. Najmä najviac ohrozené skupiny ľudí, teda naši seniori, azda tento nápad prehodnotia a ostanú na Slovensku.

A pravdepodobne nielen oni. Dovolenka na Slovensku je totiž vo veľkej miere aj o pomoci ťažko skúšanej ekonomike v oblasti služieb. Podiel cestovného ruchu na HDP Slovenska sa pohybuje okolo 2,6 % a pre porovnanie, v Rakúsku je to viac než raz toľko.

Máme na viac. Množstvo národných parkov, vzácnych hradov či prírodných kúpalísk nám ponúka stovky príležitostí na turistiku a relax na Slovensku a ja sám ich určite rád využijem.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-dovolenky-pri-mori-budu-otazka-je-ci-nam-budu-stat-za-to/