Po nedávno schválenom Akte o digitálnych službách (DSA) sme v Európskej únii urobili ďalší krok smerom k „očiste“ online priestoru od falošných správ, konšpirácií a nebezpečnej propagandy.

Tento mesiac obletela slovenský internet správa, že Facebook natrvalo zrušil stránku jednému z opozičných poslancov Národnej rady SR, ktorý dlhodobo vystupuje ako popredný šíriteľ demagógie, verný obhajca Putinovho režimu a fanúšik všelijakých iných, minulých i súčasných diktatúr. Stránka mala vyše 174-tisíc sledovateľov (tzv. followers) a dôvodom jej zrušenia, o ktoré si však dotyčný politik roky koledoval, bolo opakované hrubé porušovanie pravidiel sociálnej siete.

Bolo by však nesprávne, ak by v tieni tejto nepochybne dobrej správy (vzhľadom na škody, ktoré poslanec šírením nenávistí a lží dlhodobo páchal) zostali iné, dôležitejšie udalosti z oblasti boja proti dezinformáciám v Európskej únii.

Pokračujeme v „očiste“ online priestoru

Európska komisia totiž prednedávnom zverejnila nové, prísnejšie pravidlá, podľa ktorých majú veľké digitálne platformy ako Google či Microsoft, ale tiež známe sociálne siete vrátane populárneho Facebooku (Meta), Twittera alebo TikToku, oveľa efektívnejšie spolupracovať s overovateľmi faktov a zameriavať sa na falošné účty či manipulačné praktiky.

Internetoví giganti sa teda zaviazali, že budú dôslednejšie bojovať proti deziformáciám a šíreniu propagandy. Okrem iného majú tiež povinnosť odstrihnúť strojcov cielených dezinformácií od reklamných príjmov. Iným slovami – online platformy budú musieť oveľa ráznejšie zakročiť, najmä pokiaľ ide o financovanie hoaxov alebo konšpirácií. Na šírení lží a klamstiev, ktoré v konečnom dôsledku ohrozujú naše slobody a demokraciu, sa jednoducho nesmie zarábať.

Tento nový, aktualizovaný kódex postupov proti šíreniu dezinformácií podpísalo zatiaľ 34 rôznych spoločností a organizácií, postupne sa však môžu pridať aj ďalšie.

Nejde o cenzúru, ale našu ochranu

A len pre pripomenutie – internetové firmy, vyhľadávače či sociálne siete už v roku 2018 dobrovoľne pristúpili ku kódexu boja s dezinformáciami. Komisia v období výrazne ovplyvnenom ruskou vojnovou propagandou však tieto pravidlá ešte viac rozšírila, čo považujem za jasný dôkaz uvedomenia si nebezpečenstva spojeného s politikou Kremľa.

Po novom pravidlá zahŕňajú napríklad aj rozmáhajúce sa využívanie automatických techník či cielene manipulatívne videá označované ako tzv. deepfake. Samozrejme, úspešnosť aktualizovaného kódexu postupov v boji proti škodlivému obsahu na internete bude závisieť najmä od praktickej implementácie. Nové pravidlá však môžu výrazne napomôcť k zvýšeniu transparentnosti digitálnych platforiem a znižovaniu rizík súvisiacich so šírením škodlivého obsahu v online priestore.

A tiež by som rád upozornil, že toto nie je žiadna cenzúra. Európska komisia a signatári kódexu budú veľmi starostlivo dbať o slobodu prejavu a rozlišovať dezinformácie od príspevkov, ktoré len vyjadrujú provokatívnejšie názory. Dezinformáciami budú označované také informácie, ktoré sa preukázateľne vymykajú elementárnym faktom.

 

ZDROJ: https://www.aktuality.sk/clanok/iEnvA96/eu-ma-dalsi-bic-na-dezinformatorov-na-sireni-hoaxov-nesmie-nikto-zarabat-nazor/