Nie sú žiadnym strašiakom z Bruselu, ale nástrojom, ktorý má uľahčiť voľný pohyb osôb v EÚ.

Letné prázdniny pomaly, ale isto klopú na dvere, no ich oficiálny začiatok bude tento rok významný ešte z jedného dôvodu. Práve na 1. júla je totiž v Európskej únii naplánovaný začiatok platnosti digitálnych „cestovateľských“ certifikátov, teda tzv. covid pasov, ktorým niektorí doteraz zvykli hovoriť aj „zelené“ osvedčenia.

Málokto pritom vie, že túto myšlienku medzi prvými otvorilo v EÚ práve Slovensko. Jasne sme pomenovali našu predstavu, podľa ktorej by mal tento „lístok“ k väčšej slobode pohybu, o ktorú nás pripravil koronavírus, zahŕňať nielen potvrdenie o zaočkovaní proti koronavírusu, ale tiež potvrdenie o teste na COVID-19, resp. získaní negatívneho výsledku, či lekársky dôkaz o prekonaní ochorenia a získaní imunity.

Avšak, ako to už v ére dezinformácií býva zvykom, o čom sa veľa hovorí, o tom sa zvykne aj zavádzať. A tak by som rád uviedol na pravú mieru zopár mýtov o tomto užitočnom nástroji.

  1. Digitálne EÚ certifikáty nebudú podmienkou pre voľný pohyb osôb. Ich cieľom od začiatku bolo „len“ výrazne uľahčiť cestovanie v čase pandémie COVID-19.
  2. Zavedenie tzv. covid pasov, ktoré budú vydávané zadarmo, neznamená obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ a očkovanie nebude podmienkou vycestovania.
  3. Nezabudlo sa ani na ľudí, ktorí nepoužívajú smartfóny. Aplikáciu s QR kódom v digitálnom formáte bude možné nahradiť papierovou formou s tým istým účelom.

Po mesiacoch diskusií s našimi partnermi a poctivých domácich príprav, ktoré mali na starosti naši kolegovia z viacerých rezortov, môžem potvrdiť, že sme na dobrej ceste a naši priatelia z Luxemburska či Bulharska už testujú, ako ľahko a efektívne to celé bude fungovať. Sám som sa o tom s nimi v týchto dňoch rozprával a celé mi to poukazovali.

Ak si teda máme v čase pandémie vybrať zavreté hranice alebo toto, moja voľba je jednoznačná. Navyše, musíme dohliadnuť na to, aby digitálne „zelené“ certifikáty platili len dovtedy, kým sa nákaza nevytratí z našich každodenných životov. Potom už nevidím dôvod, aby sme ich používali.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-europske-covid-certifikaty-su-konecne-tu/