Ak opoziční predstavitelia nechápu, prečo Ukrajina potrebuje aj vojenskú podporu, potom nerozumejú alebo nechcú rozumieť ani záujmom Slovenska.

Päťdesiat dní. Presne toľko druhý aprílový štvrtok uplynulo od barbarskej invázie ruských vojsk na Ukrajinu a vypuknutia Putinovej vojny proti nášmu susedovi. Šéf Kremľa vydal neospravedlniteľný rozkaz o bombardovaní zvrchovanej a nezávislej krajiny, čím po prvý raz v 21. storočí na starom kontinente rozpútal vojnu.

Uplynulých sedem týždňov nastavilo zrkadlo globálnej bezpečnostnej architektúre a postavilo Európu pred bezprecedentné výzvy. Slovensko, azda nielen preto, že je susedom Ukrajiny, ale aj pre svoju skúsenosť s bojom proti fašizmu a neskôr s hanebnou sovietskou okupáciou, od začiatku rozoznáva dobro od zla.

Vojna proti slobodnému svetu

A hoci nám dokonca aj bývalí premiéri SR a ich „zblúdení“ stúpenci inklinujúci k autokratickým samovládcom tvrdia opak, pravdou je, že zločinec Putin v honbe za ešte väčšou mocou rozpútal vojnu o naše hodnoty. Toto nie je iba vojna proti Ukrajine, ktorá dnes nepredstaviteľne trpí. Toto nie je len regionálny konflikt v réžii mocností. Toto je útok na všetky štáty, ktoré si ctia pravidlá mieru a stability. Je to vojna proti slobodnému a demokratickému svetu. A túto vojnu rozpútal Putin.

Pomenujme veci nebojácne – vo vojne na Ukrajine ide aj o budúcnosť Slovenska. Žiaľ, aj vďaka obeti Ukrajincov máme dnes otvorené oči. Niekoľko rokov od ruskej anexie Krymu a Moskvou zrežírovanej destabilizácie na Donbase, kde podporou separatistov vyvolali konflikt, sme dnes v šoku, čo si to Putin dovolil.

Preto, aby sme zabránili tomu, že si toho Putinovo Rusko dovolí napáchať ešte viac, musí Slovensko konať tak, ako práve koná. Je správne, že Ukrajine pomáhame nielen politicky, ekonomicky a humanitárne, ale aj vojensky, ako sme to naposledy ukázali darovaním protivzdušného obranného systému S-300.

Slovensko nie je sirota

Všetkým, ktorí v tejto súvislosti hovoria o ohrození Slovenska, odkazujem: to ste vari zabudli, že sme súčasťou Severoatlantickej aliancie (NATO)? Nerobte zo Slovenska sirotu bez obranných záruk. Opatrenia, ktoré dnes NATO prijíma vo východnom krídle, vrátane Slovenska, predsa posilňujú aj našu bezpečnosť.

Darmo pohrobkovia červenej a hnedej totality vykrikujú z opozičných poslaneckých lavíc slová o zrade Slovenska či zatiahnutí našej vlasti do vojny. Nie je to pravda. Tieto demagogické a populistické prejavy sa dnes stali len a len ich vizitkou. Pretože aj im vojna na Ukrajine nastavila zrkadlo. Toto sú v skutočnosti oni a takéto majú plány so Slovenskom. Mlčky a v predklone by sme podľa ich predstáv mali čakať na to, čo nám vodca akejsi veľmoci prikáže. Takto si oni predstavujú hrdé Slovensko – ako vazala čejsi pevnej ruky. Lenže toto sa im nepodarí.

Iluzórny most

Ak čelní opoziční predstavitelia nechápu, prečo Ukrajina potrebuje nielen humanitárnu, ale aj vojenskú podporu, potom nerozumejú alebo nechcú rozumieť ani bezpečnostným a zahraničnopolitickým záujmom Slovenska. Pretože víťazstvo Ukrajiny v tejto vojne je aj v našom životnom záujme.

Slovensko nie je a nikdy nemôže byť žiadnym „mostom“ medzi východom a západom. Toto je nebezpečná ilúzia. Nie sme ostrov ani nežijeme vo vzduchoprázdne. Práve dnes je kľúčové, aby Slovensko vedelo, kam patrí a kto sú naši partneri a spojenci. Každý, kto toto zahmlieva, hazarduje s našou budúcnosťou.

Nepochybujme už viac o tom, že za slobodu treba naozaj bojovať. Nepodliehajme strate historickej pamäte a nerezignujme na vlastnú suverenitu a základné záujmy štátu. Mier, ktorý zažívame, totiž nie je samozrejmý. Treba ho ustavične a kolektívne brániť. A sú to práve Ukrajinci, ktorí aj v týchto chvíľach celému svetu ukazujú, aké veľké odhodlanie a obete sú pripravení priniesť pre svoju slobodu.

 

ZDROJ: https://www.aktuality.sk/clanok/4JEsE2z/fico-zradza-slovensko-ked-broji-proti-pomoci-ukrajine-nazor/