„Slovenská republika nezabúda na to, že vláda práva je základným stavebným kameňom Európskej únie (EÚ) a predpokladom spolupráce členských štátov. Na túto tému máme s Holandským kráľovstvom veľmi podobné pohľady, a preto som hneď na prvom oficiálnom stretnutí s novou holandskou veľvyslankyňou na Slovensku Gabriellou Sancisi tlmočil pokračujúcu ambíciu vlády SR byť pevnou súčasťou ochrany právneho štátu a ľudských práv v Európe. Teší ma, že pani veľvyslankyňa vyjadrila záujem Holandska o zdieľanie skúseností v oblasti právneho štátu a reformy súdnictva na expertnej úrovni.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v pondelok, 8. novembra 2021 v Bratislave, po stretnutí s novou veľvyslankyňou Holandského kráľovstva na Slovensku Gabriellou Sancisi. Hlavnými témami rozhovoru boli možnosti ďalšieho rozvoja vzťahov medzi Slovenskom a Holandskom, ako aj aktuálne európske témy vrátane migrácie či Konferencie o budúcnosti Európy. V rámci diskusie o posilňovaní bilaterálnej spolupráce rezonovala najmä otázka právneho štátu a ľudských práv.

„Na tému právneho štátu sa Slovensko aj Holandsko pozerajú veľmi podobne a vládu práva považujú za základný stavebný kameň EÚ. Aj preto ma teší, že pani veľvyslankyňa vyjadrila záujem o zdieľanie skúseností medzi našimi krajinami v oblasti právneho štátu a reformy súdnictva na expertnej úrovni,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Rozhovoru o aktuálnej európskej agende dominovalo hodnotenie spolupráce členských krajín EÚ v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou ochorenia COVID-19. Štátny tajomník rezortu diplomacie SR v tejto súvislosti okrem iného zdôraznil dôležitosť udržiavania otvorených hraníc v Schengenskom priestore.

„Koordinácia pri zavádzaní opatrení na hraniciach, spoločný nákup očkovacích látok, ako aj bezprecedentný Nástroj obnovy a odolnosti a národné Plány obnovy, ktoré majú vyústiť do rozsiahlych reforiem a investícií v štátoch Únie, potvrdzujú význam európskej spolupráce v krízových situáciách,“ vyhlásil Martin Klus.

Štátny tajomník MZVEZ SR využil stretnutie s novou veľvyslankyňou Holandského kráľovstva na Slovensku Gabriellou Sancisi aj na potvrdenie silnej podpory Slovenska pre proces rozširovania EÚ o krajiny západného Balkánu. Únia totiž podľa Martina Klusa nemôže byť globálnym hráčom bez toho, aby bola dôveryhodným lídrom vo svojom bezprostrednom susedstve.