Nechceli sme nikoho presviedčať, že Únia je dokonalá. Takmer dva a pol tisíca najazdených kilometrov, dvadsaťpäť navštívených miest, desať diskusií, 40 rozhovorov so zaujímavými hosťami a k tomu vyše päťsto dotazníkov s názormi občanov na to, ako by mala ďalšie roky fungovať európska rodina. Taká je bilancia letnej Roadshow, ktorú sme v rezorte diplomacie pripravili v rámci Konferencie o budúcnosti Európy.

Už keď sme ju na Deň Európy 9. mája, spúšťali, zdôrazňovali sme, že je to projekt občanov. Mali sme veľký záujem o to, aby sa konferencia preniesla do regiónov a bola priestorom na formulovanie názorov pre všetkých. Teší ma, že sa to aj napriek pandémii COVID-19 podarilo a do diskusie o ďalšom smerovaní EÚ a mieste Slovenska v nej sa zapojilo mnoho občanov.

Špeciálne ďakujem každému, kto aj v nepriaznivom počasí prišiel v ktoromkoľvek meste vyjadriť svoj názor alebo získať odpovede na svoje otázky. Potvrdilo sa, že ľudia chcú poznať informácie o fungovaní EÚ, čo ukázal aj náš nedávny prieskum.

Zaznamenal som tiež dopyt občanov po tom, aby mohli viac formovať samotnú EÚ. Mnohí majú výhrady napríklad k neexistencii spoločnej zdravotníckej či vzdelávacej politiky alebo naďalej k migračnej a bezpečnostnej politike Únie. Padli však aj pochvaly, a to najpodstatnejšie pre nás je, že máme túto spätnú väzbu priamo od občanov.

Nebránili sme sa ani diskusii s kritikmi EÚ. Chceli sme počuť, prečo majú pocit, že im Únia neustále niečo diktuje alebo ich dokonca okráda o slobody. O to viac ma mrzí, že „hrdinom“ zo so-
ciálnych sietí s ich „alternatívnymi“ názormi sa slušne debatovať chcelo iba minimálne. Aj keď na internete sú neraz tí najhlučnejší, v realite až na pár výnimiek nemali odvahu prísť medzi nás a povedať nám na rovinu, prečo by sme mali z tej „zlej EÚ“ vystúpiť. Apropo, tej EÚ, ktorá už sedem desaťročí zabezpečuje Európe mier a prosperitu.

A pritom – nechceli sme nikoho presviedčať, že Únia je dokonalá. Chceli sme len triezvo a pomocou faktov vysvetľovať, prečo členstvo v EÚ ani v tých najkritickejších momentoch nemá porovnateľnú alternatívu.

Po augustovej Roadshow som ešte viac presvedčený, že poctivá diskusia je to, čo môže urobiť z Európy lepšie miesto pre život nás všetkých. Preto budem aj na jeseň chodiť do regiónov alebo sa aspoň prostredníctvom videokonferencií prihovárať zástupcom našich obcí, miest a krajov. A neobídem ani školy, pretože hlas mladých je v diskusii o budúcnosti Európy obzvlášť dôležitý. Konferencia o budúcnosti Európy bude pokraťovať ďalšími zaujímavými podujatiami.

 

ZDROJ: https://komentare.hnonline.sk/komentare/8614802-hrdinovia-zo-socialnych-sieti-mlcali