„Teší ma, že ani nie mesiac od mojej pracovnej návštevy Indonézskej republiky zavítala delegácia z Jakarty na Slovensko. Naša spolupráca je dlhodobo postavená na spoločných hodnotách demokracie, ľudských práv a podpory multilateralizmu. Teraz máme ambíciu rozšíriť partnerstvo aj o zdieľanie skúseností a výmenu osvedčených postupov v oblastiach digitalizácie, e-governmentu či kybernetickej bezpečnosti, o čo prejavila záujem indonézska strana. Toto otvorenie dverí novým konkrétnym sektorálnym spoluprácam oceňujem osobitne v súčasnom komplikovanom geopolitickom kontexte, ktorý sa dotýka nás všetkých.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus vo štvrtok, 12. mája 2022 v Bratislave, počas stretnutia s predstaviteľmi Draftovacieho výboru pre digitalizáciu Snemovne regionálnych zástupcov hornej komory indonézskeho parlamentu. Delegácia pricestovala z Indonézskej republiky na Slovensko s cieľom rozvoja bilaterálnych vzťahov a výmeny skúseností v konkrétnych oblastiach kybernetickej bezpečnosti či elektronizácie štátnej a verejnej správy (e-governmentu) na Slovensku.

„Slovensko môže ponúknuť Indonézii svoju skúsenosť v týchto oblastiach, ktoré sa rozvíjajú aj vďaka členstvu a podpore Európskej únie. Návštevu vnímam ako ďalší dôležitý impulz na prehĺbenie slovensko-indonézskej spolupráce na národnej, ale aj regionálnej či dokonca komunálnej úrovni,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Zároveň dodal, že pre Slovensko je zas Indonézia veľmi zaujímavým partnerom najmä v oblasti obchodnej spolupráce v regióne juhovýchodnej Ázie, keďže ide o štvrtú najľudnatejšiu krajinu sveta s rýchlo sa rozvíjajúcou ekonomikou. Najväčší potenciál vidí Martin Klus v oblasti informačných a komunikačných technológií, ale tiež v obrane, poľnohospodárstve či akademickej oblasti, kde sa už pripravujú aj konkrétne dohody či formy spolupráce. V tomto roku by sa tiež malo v Bratislave uskutočniť 4. zasadnutie Spoločnej komisie pre hospodársku spoluprácu.