Slovenská diplomacia sa nemôže mlčky prizerať, keď náš sused čelí hrozbám.

Posledné dni sa čudnými internetovými stránkami aj na sociálnych sieťach šíria „overené správy“ o tom, že Severoatlantická aliancia (NATO) sa vraj „montuje“ do Ukrajiny a Slovenskom putujú konvoje americkej armády. Alebo aj „stará známa“ lož, podľa ktorej Krym patrí Rusku.

Nič z toho nie je pravda – veď Ukrajina nie je členom NATO a o zapojení sa Aliancie do prípadných bojov na strane Ukrajiny nemôže byť reč. Cez naše územie sa dlhodobo plánovane presúvajú naši spojenci a takéto presuny im vždy povoľuje vláda SR.

A napokon, hranice nezávislej Ukrajiny (vrátane Krymu) po rozpade ZSSR uznávalo aj samotné Rusko, kým to hrubo neporušilo hanebnou anexiou v roku 2014.

Tieto dezinformácie by nás nemali prekvapovať. Už niekoľko rokov sme terčmi hybridnej vojny, v ktorej propaganda plná klamstiev a poloprávd zohráva dôležitú úlohu. Vychádza pritom z jednoduchého predpokladu, že je omnoho jednoduchšie ľudí oklamať, ako ich presvedčiť o tom, že boli oklamaní.

Napriek tomu som za vecnú debatu, ktorá je postavená na faktoch a nie na opakovaní „overených“ nezmyslov, ktoré šíria niektorí facebookoví „mudrlanti“. Považujem za dôležité zdôrazniť, že keď hovoríme o záujmoch Ukrajiny, hovoríme do veľkej miery aj o záujmoch Slovenska.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-ked-ide-o-ukrajinu-ide-aj-o-nas/