Vďaka miliarde zaočkovaných vo svete a miliónu na Slovensku je svetlo na konci „pandemického“ tunela čoraz jasnejšie.

Aj keď sa náš boj s koronavírusom ešte nekončí a musíme zostať opatrní, dobrých správ je z týždňa na týždeň viac. V apríli sme dosiahli významný míľnik: na celom svete bola podaná už viac ako miliarda dávok vakcín proti COVID-19. Tempo očkovania sa zrýchľuje aj na starom kontinente.

V Európskej únii bolo podaných už 128 miliónov dávok, a to pätine obyvateľov.Svetovo najpoužívanejšou očkovacou látkou, ktorú aj napriek medializovaným informáciám odborníci naďalej považujú za bezpečnú a účinnú, je vakcína od AstraZeneca. Očkujú ňou vo vyše 150 štátoch a územiach sveta.

Vakcínu od Pfizer/BioNTech podávajú v 91 krajinách. Mimochodom, do konca júla by mala mat EÚ dosť vakcín pre 70 percent dospelých a práve so spoločnosťami Pfizer-BioNTech plánuje Európska komisia uzavrieť najväčšiu dohodu o dodávkach vakcín na svete, ktorou si na najbližšie roky zaistí 1,8 miliardy dávok vakcíny.

A ako je na tom Slovensko? Celkový počet osôb zaočkovaných prvou dávkou už na Slovensku prekročil miliónovú hranicu. Viem, že pre mnohých z vás to nebolo ľahké rozhodnutie a bol to možno aj nepríjemný zážitok. No o to viac si vážim, že tento krok urobili už toľkí z nás. Očkovaním totiž nechránime iba seba, ale najmä našich blízkych.

Všetci sme svojou „malou veľkou troškou“ pomohli, aby sme už čoskoro mohli žiť lepšie, vrátane cestovania či užívania si športových a kultúrnych podujatí, za ktorými nám je tak smutno.

Nie náhodou je práve s napredovaním očkovania spojené aj zlepšovanie pandemickej situácie a ďalšie uvoľňovanie, či už hovoríme o otváraní fitness centier, terás reštaurácií alebo o rušení obmedzení na hraniciach. Počty nových prípadov nákazy aj počty hospitalizovaných ďalej klesajú, a to je skvelá správa.

Verím, že ak si tento pozitívny trend v boji s pandémiou udržíme, priblížime sa aj k ďalším cieľom. Dovtedy však musíme byť zodpovední a dodržiavať opatrenia, aj keď ich už po vyše roku máme po krk. Ak nepoľavíme a budeme držať spolu, zvládneme to.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-ked-sa-nadej-stava-realitou/