Migračná kríza, akú Európa zažila pred piatimi rokmi, sa môže vrátiť, ak nebudeme hľadať riešenia na jej odvrátenie.

Podľa nových štatistík Európskej komisie vlani pandémia COVID-19 citeľne zmenšila migračný tlak na Európu. Za prvých desať mesiacov roka 2020 bolo v EÚ podaných 390 tisíc žiadostí o azyl, čo je medziročný pokles o tretinu. Počet nelegálnych prechodov hraníc Únie zas dosiahol najnižšiu úroveň za posledných šesť rokov.

Bolo by však naivné myslieť si, že sa tým problém vyriešil. Zatiaľ čo Grécko si mohlo vďaka útlmu migrácie trochu vydýchnuť, nápor v iných častiach Stredomoria, najmä na Taliansko, Maltu a Španielsko, sa zvýšil. Na mori pri pobreží Líbye utečenci na preplnených člnoch naďalej zbytočne umierajú v snahe dostať sa za lepším životom.

Ak by si niekto myslel, že tieto problémy sa nás netýkajú, mal by pozornejšie sledovať spravodajstvo. Len v januári Polícia SR zadržala niekoľkých cudzincov, prevažne z Afganistanu či Afriky, ktorí pri ilegálnej ceste na náprave kamióna riskovali životy, aby unikli nehostinným podmienkam v preplnených táboroch.

O to dôležitejšie je postaviť sa tejto téme čelom a využiť skúsenosti, ktoré sme medzičasom získali. Musíme sa vyhnúť konceptom, ktoré v minulosti zlyhali. Vlaňajší návrh Nového paktu pre migráciu a azyl nie je zďaleka dokonalý, no je zmysluplným základom na ďalšiu diskusiu o manažovaní migračnej politiky v EÚ.

Našou úlohou je dohodnúť také pravidlá azylovej politiky, aby sa nik necítil ukrivdený a zároveň v maximálnej možnej miere predídeme špekulatívnej migrácii.

To ale predpokladá, že EÚ musí aktívnejšie bojovať proti nelegálnej migrácii a ráznejšie ukončiť obchodovanie s ľuďmi vykonávané pašerákmi. Zároveň musíme lepšie chrániť vonkajšie hranice a uplatňovať návratovú politiku v spolupráci s krajinami pôvodu či tranzitu migrantov.

Nielen na tomto sa už dnes Slovensko zhodne s viacerými názorovo spriaznenými krajinami, okrem susedov z V4 napríklad aj s Dánskom, Rakúskom či pobaltskými štátmi. Oproti minulosti máme viac styčných bodov, a to nás môže posunúť dopredu.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-koronavirus-za-nas-migracne-vyzvy-nezdola/