Vianoce klopú na dvere a namieste je otázka, ako Slovákom a Slovenkám pracujúcim v zahraničí uľahčíme návrat domov k rodinám.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľkí z vašich príbuzných, priateľov či známych študujú alebo pracujú v zahraničí? Azda každý z nás nájde vo svojom okolí niekoľko „cestovateľov“, ktorí žijú prechodne mimo domova, no počas Vianoc sa vracajú k rodine.

„Sťahovaniu národov“ sa nevyhneme ani tento „pandemický“ rok, no na rozdiel od vlaňajška môže byť teraz návrat k blízkym obzvlášť komplikovaný.

Mnohí sa ma pýtate na možnosť krátkodobého vycestovania do Viedne či Budapešti, pre účely zavezenia alebo vyzdvihnutia blízkych na neďaleké letiská, a to bez potreby mať negatívny test na COVID-19 vykonaný mimo SR na ceste späť, ako to aktuálne nariaďuje vyhláška.

Pôvodne som uvažoval, že by to vyriešila všeobecná výnimka na krátkodobé, napr. 12-hodinové, vycestovanie, ako ju poznajú Česi. Na konzíliu však epidemiológovia túto možnosť neodobrili, keďže sa obávali, že sa ľudia rozutekajú na vianočné trhy či na nákupy.

Myšlienku vyzdvihnutia blízkych však nezamietli, keďže táto práveže riziko oproti hromadnej doprave či ceste s taxikárom znižuje. Preto náš rezort diplomacie dostal od Pandemickej komisie vlády SR „zelenú“.

Stačí, ak nájdeme fungujúce technické riešenie a výnimka na vyzdvihnutie blízkych z okolitých letísk by sa mohla podariť. Jedno také sme si už vyskúšali v rámci tzv. individuálnych repatriácií počas prvej vlny pandémie. Stačí ho len trochu oprášiť.

Plán je taký, že od osôb, ktoré pôjdu „na otočku“ na neďaleké letisko, by sme požadovali včasnú registráciu na stránke nášho ministerstva a dôveryhodné potvrdenie, napríklad kópiu letenky či iný doklad o tom, že idú niekoho vyzdvihnúť alebo zaviesť.

Doplnkovým „dôkazom“ by mohli byť aj automatické SMS správy, ktoré dostávame spravidla vždy, keď prekročíme hranice. Možností je niekoľko a ja zastávam názor, že „kto chce, hľadá spôsoby“. Ešte tento týždeň preto spolu s kolegami z MZVEZ SR na viacerých fórach zabojujeme za túto výnimku.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-kratkodobe-cesty-na-letiska-su-stale-v-hre/