Ak by Rusko nezaútočilo na „obilnicu Európy“, nezamínovalo Čierne more a neblokovalo vývoz pšenice, dnes by svet nečelil vážnej potravinovej kríze a niektoré regióny dokonca hladomoru.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu uplynulo prvý júnový piatok sto dní. Vojna proti nášmu susedovi, ktorú vyvolal Vladimir Putin, si doteraz vyžiadala tisícky životov. Milióny ľudí prišli o domovy. Ruská armáda, ktorá teraz útočí najmä na východe Ukrajiny, ničí všetko, čo jej stojí v ceste. Zrovnáva so zemou polia, cesty, domy, dediny aj mestá. Ruské tanky, rakety aj míny zároveň bránia obyvateľom Ukrajiny hospodáriť, siať a zberať úrodu.

Nie náhodou sa s príchodom leta čoraz viac spomína aj zvyšujúce sa riziko vzniku globálnej potravinovej krízy, keďže Ukrajina je jedným z najväčších producentov obilia na svete. Nie je to však Ukrajina, kto môže za vznik tejto situácie. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa zastavil v dôsledku perfídnej ruskej hry, ktorá je súčasťou hybridnej vojny, ktorú Putin vedie proti Ukrajine i demokratickému Západu.

Milióny ton obilia v prístavoch

Pre lepšiu predstavivosť – v ukrajinských prístavoch v Čiernom mori, najmä v meste Odesa, viazne zhruba 20 miliónov ton obilia určených prevažne spotrebiteľom v krajinách severnej Afriky a Ázie. A ak bude Rusko pokračovať v útokoch, blokovaniach či ďalších obštrukciách, podľa odhadov môže do jesene na ukrajinskom území uviaznuť až 75 miliónov ton obilia určeného na vývoz. Ukrajina sa síce zúfalo snaží exportovať svoje rozsiahle zásoby pozemnou aj železničnou dopravou, no nepodarí sa jej vyviezť potrebné množstvo obilia, pokiaľ Rusko neprestane blokovať ukrajinské čiernomorské prístavy.

Výsledkom je, že už dnes trpia najmä chudobnejšie africké krajiny a ich obyvatelia. Hoci sú geograficky veľmi ďaleko od konfliktu na Ukrajine, dôsledky ruskej agresie môžu už čoskoro pocítiť podobne bolestivo. Keď k týmto problémom pripočítame aj ekonomické vplyvy klimatickej zmeny, na mieste sú aj obavy z vypuknutia sociálnych nepokojov. No je tu ešte ďalšia podoba zločinu, ktorého sa dopúšťa Putinov režim.

Ruská taktika „vydierania“ a zisku

Rusko nielenže blokuje ukrajinské prístavy, ale zároveň kradne Ukrajincom ich vlastné obilie v okupovaných oblastiach, aby ho následne nezákonne predávalo tretím krajinám. Moskva teda drancuje ukrajinský export obilia, aby ho predala pre svoj vlastný zisk. A z tohto zisku, podobne ako to robí v prípade ropy či plynu, môže následne financovať zabíjanie ďalších nevinných ľudí na Ukrajine.

Ide pritom len o ďalšiu hanebnú stratégiu šéfa Kremľa, ktorý sa takto snaží prinútiť medzinárodné spoločenstvo, aby „zmäklo“, ustúpilo ruským požiadavkám a zrušilo sankcie proti Rusku. A to nie je nič iné ako zbabelé vydieranie vytrvalo podporované sofistikovanou ruskou propagandistickou mašinériou. V očiach demokratických štátov Európy a sveta, ktoré pevne stoja na strane Ukrajiny, je však takéto niečo neprípustné.

Ako prednedávnom vyhlásil aj pápež František: „Obilie, od ktorého sú závislé milióny ľudských životov, sa nemôže používať ako vojnová zbraň.“ Malo by preto byť jednou z našich priorít pomáhať Ukrajine zabezpečiť jej čiernomorské prístavy, aby mohla čo najskôr začať vyvážať obilniny do krajín, kde ich potrebujú. Už onedlho to môže byť aj otázka života a smrti.

Vyzývame Rusko, aby stiahlo svoje jednotky z teritoriálnych vôd Ukrajiny a poskytlo bezpečnostné záruky, že ruská armáda nebude útočiť na ukrajinské prístavy a lode. Obraciame sa na Rusko ako na hlavného a jediného vinníka. Tu nejde o dôsledok sankcií uvalených na Rusko za jeho agresiu a hrubé porušovanie medzinárodného práva. Ak by Putin pred vyše sto dňami bezdôvodne nezaútočil na Ukrajinu, ktorá je dôležitou „obilnicou Európy“, dnes by svet nečelil ohrozeniu dodávok obilia, vážnej potravinovej kríze a v niektorých regiónoch dokonca až hladomoru.

Aj preto sa táto vojna vyvolaná Ruskom musí čím skôr skončiť. Hoci sa to kremeľská propaganda snaží falošne otočiť proti nám a v rámci informačnej vojny z potravinovej krízy obviňuje Západ a Ukrajinu, v skutočnosti je to len a len Putinov režim, kto terorizuje krajiny v rôznych častiach sveta. A len a len pre kroky Ruska dnes trpia aj ľudia vzdialení od východnej Európy tisícky kilometrov.

 

ZDROJ: https://www.aktuality.sk/clanok/MqXpj22/kremel-vydiera-svet-aj-obilim-pre-putinovu-agresiu-hladuju-miliony-ludi-nazor/