KANDIDÁT NA ŽUPANA

martin-klus-logo-sas-male
martin-klus-logo-olano-male
martin-klus-logo-kdh-male
martin-klus-logo-oks-male
martin-klus-logo-nova-male
KTORÝ SPÁJA

KTO SOM

martin-klus-lista

ODBORNE PRIPRAVENÝ,
VYTRVALÝ
A PLNÝ ELÁNU

Otec dvoch dcér, povolaním vysokoškolský učiteľ, nadšený športovec, dušou aktivista a dobrovoľník. Od marca 2016 poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, mestský poslanec v Banskej Bystrici od decembra 2014, dnes kandidát na župana a celý 37 ročný život človek, ktorého najlepšie vystihujú slová sloboda a zodpovednosť.

Som jedno z detí éry prezidenta Gustáva Husáka, ktoré vyrastalo na sídlisku posmešne volanom ABC v jednom z najmenších a zároveň najkrajších krajských miest vtedajšieho Československa, Banskej Bystrici. To ABC predstavovalo skratku armáda – bezpečnosť – cigáni, čo o. i. charakterizovalo aj prvé roky môjho života. Mojich spolužiakov, ale najmä ich rodičov z jasličiek, škôlky, či školy. Na rozdiel od mnohých z nich som v Banskej Bystrici nemal svojich starých rodičov. Do mesta sme sa totiž nasťahovali za prácou môjho otca, trénera atletiky v Dukle Banská Bystrica.

Bolo to bezprostredne po mojom narodení z iného krásneho mesta Zvolen, odkiaľ pochádza moja mama. Po tom čo ma úspešne zverila vzdelávaciemu systému socialistického zriadenia – detským jasliam, si našla prácu ako právnik v Krajskom ústave národného zdravia, dnešnej Rooseveltovej nemocnici. Nasledoval som tak o necelé dva roky staršiu sestru, ktorá ma na všetky nástrahy ranného detstva adekvátne pripravila. S výnimkou toho, že som bol jedno z mála detí, ktorého rodič mohol cestovať na západ, a teda si mohlo obliecť moderné rifle, či tričká, sme boli štandardnou rodinou „normalizačného typu“. Takou, ktorá sa za deväť rokov dostala k moru raz – v Bulharsku, a potom v Rumunsku, ale o to dôkladnejšie poznala Tatry, Liptov, Spiš, ale aj Moravu či Prahu.

Aj kvôli nim a teda pracovnej flexibilite, skvelým kolegom a nadriadeným, som sa rozhodol zostať v akademickom prostredí. A urobil som dobre. Univerzita v Banskej Bystrici a neskôr v Trnave mi vytvorila skvelé podmienky, ktoré mi umožnili stať sa jedným z najmladších slovenských docentov i prorektorov.

V tom istom čase som bol jeden z najcitovanejších slovenských politológov. V priebehu niekoľkých rokov som poskytol stovky politických analýz domácim aj zahraničným médiám. Ani v tomto období mi však nezostali ľahostajné otázky občianskej angažovanosti, a preto som sa naďalej zapájal do rôznych aktivít najmä v rámci tretieho sektora. Väčšina z nich bola zameraná na snahu zvýšiť občiansku či študentskú participáciu na veciach verejných. Viackrát som sa angažoval v aj prospech zmeny volebných a referendových zákonov, od čoho bol už len kúsok od aktívneho vstupu do politiky.

Ten sa naplnil 15. novembra 2014, kedy som zvíťazil vo voľbách do Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici v obvode Rudlová-Sásová. V decembri toho istého roku som ohlásil spoluprácu s politickou stranou Sloboda a Solidarita a stal som sa jej tímlídrom pre zahraničnú politiku a politický systém. Som rád, že som tak získal šancu prispieť k tomu, že sme zo strany na hranici zvoliteľnosti urobili za pár mesiacov druhú najsilnejšiu stranu na Slovensku. A je mi cťou hájiť záujmy občanov, ktorí nám v marcových parlamentných voľbách dali hlas. A keďže srdcom i mysľou patrím do Banskobystrického kraja, ktorého aktuálny smutný osud mi vonkoncom nie je ľahostajný, rozhodol som sa v tohtoročných voľbách kandidovať na post jeho predsedu a dať mu novú nádej stať sa miestom, kde sa oplatí pracovať, podnikať a žiť.