„To, čo sa deje na vonkajších hraniciach Európskej únie (EÚ) s Bieloruskom, je súčasťou vážnych hybridných útokov proti členským štátom EÚ. A je to tiež vrchol cynizmu nedemokratického bieloruského systému, ktorý už nemá žiadnu legitimitu. Alexandr Lukašenko ‚obchoduje s nešťastnými ľuďmi v núdzi‘, vytláča ich do nedôstojných podmienok v lesoch a v chlade, núti ich nelegálne prekračovať hranice a zneužíva ich ako nástroj politického boja s cieľom destabilizovať EÚ. Na vlastné oči som sa o tom presvedčil počas návštevy Litvy, no vidíme to aj v prípade Poľska. Situácia je alarmujúca a s prichádzajúcou zimou sa môže ešte zhoršovať. Považujem preto za nutné zdôrazniť, že našou spoločnou prioritou je v prvom rade vystríhať zúfalých ľudí na úteku pred bezohľadnými a nebezpečnými praktikami bieloruského systému, ako aj pašerákov, a podľa možnosti adekvátne potrestať všetkých zodpovedných.“

Vyhlásil to dnes, 16. novembra 2021, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus, počas druhého dňa pracovnej cesty v Litve. Spolu s litovskými partnermi navštívil vonkajšiu hranicu EÚ a stretol sa aj so štyrmi príslušníkmi Policajného zboru SR, ktorí v rámci misie Frontexu pomáhajú pri ochrane litovsko-bieloruských hraníc. Vzhľadom na limitované a vyčerpané kapacity si túto pomoc zo strany Slovenska Litovčania veľmi vysoko cenia. Slovensko už v rámci solidarity poskytlo Litve aj dve humanitárne zásielky.

„Nezabúdame, že litovské hranice s Bieloruskom sú zároveň aj vonkajšími hranicami EÚ a teda aj našimi hranicami. Litovčania sú naši blízki partnermi a spojenci, a preto platí heslo: ‚Jeden za všetkých, všetci za jedného.‘ Nemali by niesť bremeno ochrany vonkajších hraníc EÚ len na svojich pleciach. Veríme v európsku solidaritu, a preto Slovensko stojí po boku Litvy od samého začiatku súčasnej krízy,“ uviedol M. Klus.

Zároveň opätovne zdôraznil, že výstavbu fyzických bariér na hraniciach vníma Slovensko len ako dočasné a krajné riešenie v krízovej situácii.

„Naďalej pritom pevne veríme v európsku budúcnosť Bieloruska, čo som zdôraznil aj na stretnutí s bývalou bieloruskou prezidentskou kandidátkou a exilovou opozičnou líderkou Sviatlanou Cichanovskou. Žiaľ, je evidentné, že Alexandr Lukašenko naďalej pokračuje v represiách voči vlastným občanom a zastrašovaní opozície či občianskej spoločnosti, vrátane mimovládnych organizácií a nezávislých médií,“ uviedol Martin Klus po rozhovore so S. Cichanovskou v litovskej metropole Vilnius.

Podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie treba striktne rozlišovať medzi Alexandrom Lukašenkom a ľudom Bieloruska, ktorý túži po slobode a demokracii. „Stretnutia s predstaviteľmi bieloruskej demokratickej opozície a občianskej spoločnosti vysielajú jasný signál našej podpory demokratickej a európskej budúcnosti Bieloruska, v ktorej žiadne ploty nebudú potrebné,“ dodal štátny tajomník Klus.