Najviac mohlo uškodiť tým, ktorí sú pre kabinet Viktora Orbána dlhodobou prioritou – vlastným krajanom.

Nečakané rozhodnutie našich južných susedov zo dňa na deň sa uzavrieť nás nemilo prekvapilo. Paradoxne najviac mohlo uškodiť tým, ktorí sú pre kabinet Viktora Orbána dlhodobou prioritou – vlastným krajanom. Nie som stúpencom zatvárania hraníc, pokiaľ si to nevyžadujú mimoriadne okolnosti. Druhá vlna pandémie koronavírusu síce stále naberá na sile, no zároveň sme všetci v regióne hrdo hlásili, že sme sa poučili z kritickej jari. Teraz je čas to dokázať, pričom súčasťou poučenia malo byť aj vyhnutie sa nekoordinovaným jednostranným krokom, ktoré vážne komplikujú život občanom v čoraz prepojenejšom regióne.

Ľudia dochádzajúci za prácou, do školy, k lekárovi, na nákup či za príbuznými nám emotívne píšu: Urobte niečo. Nedovoľte, aby sme sa opäť stali rukojemníkmi uzavretých hraníc! Týka sa to najmä obyvateľov prihraničných oblastí, no nielen tých. Výnimky, napríklad pre pendlerov, sú popri kilometrových kolónach len slabou náplasťou, nehovoriac o občanoch, ktorí sa z rôznych dôvodov nedokážu dostať k svojim blízkym či nehnuteľnostiam. Toto nie je Európa bez hraníc, v ktorej sa rozhodovali žiť.

Nespochybňujem, každá krajina má právo určiť si vlastný hraničný režim. No zároveň treba mať na pamäti, že sme súčasťou EÚ a schengenského priestoru otvorených hraníc, ktorý stojí a padá na vzájomnej spolupráci a princípe nediskriminácie. A ak to postavíme ad absurdum, najväčšiu medvediu službu mohla maďarská vláda urobiť vlastným krajanom s tajne nadobudnutým občianstvom.

Predstavme si, že by dnes medzi nami vládla taká nenávistná atmosféra, aká sprevádzala prípad Hedvigy Malinovej, či škodlivé rozdávanie občianstiev na etnickom princípe v čase prvej vlády Roberta Fica a „ministrovania“ Roberta Kaliňáka. Som si istý, že by už na hraniciach stáli aj naši policajti kontrolujúci prechádzajúcich. Tí by tisícky ľudí dostali do nepríjemnej Sofiinej voľby. Ukázať maďarské doklady a v ďalších dňoch prísť o slovenské, ako to predpokladá stále platná slovenská legislatíva, alebo sa na mesiac zriecť zamestnania, školy, blízkych a pod.

Možno by to paradoxne prinútilo vládu v Budapešti zamyslieť sa nad krokmi, ktoré sa rozhodli voči svojim susedom, V4 partnerom a spojencom realizovať. No ja tvrdím, nerobme iným to, čo nechceme, aby robili nám. O to viac, že práve kvôli tým, ktorí majú reálne, a teda nielen etnické väzby na inú krajinu, sa naša vláda rozhodla pripraviť novelu zákona o dvojakom občianstve, ktorá patrí aj medzi moje osobné priority. Umožniť dvojaké občianstvo či vrátiť to stratené každému, kto spĺňa kritériá štandardných európskych princípov nadobúdania občianstva, je aj vzhľadom na aktuálne pandemické dianie z môjho pohľadu v režime „už včera bolo neskoro“. Preto je najvyšší čas konať.

 

ZDROJ: https://komentare.hnonline.sk/komentare/2207728-na-web-madarske-zatvorenie-hranic-mohlo-priniest-katastrofu