Milióny Európanov vrátane našich občanov a majiteľov firiem očakávajú, že peniaze z plánu obnovy sa k nim dostanú čo najrýchlejšie. Hrozba, že sa Európska únia ocitne v rozpočtovom provizóriu a čerpanie zdrojov sa omešká, je to posledné, čo teraz potrebujeme.

Počas leta, keď si EÚ „dobíjala baterky“ pred druhou vlnou pandémie Covidu-19, sa zrodil kompromis všetkých členských štátov o budúcom sedemročnom rozpočte EÚ na roky 2021 až 2027 vo výške 1,1 bilióna eur a naň nadväzujúcom záchrannom balíčku v hodnote 750 miliárd eur. Dohodu, zameranú na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze, odobril po vážnych diskusiách aj Európsky parlament. Teraz sa čaká už „len“ na to, aby ju „odklepli“ členské krajiny.

A tu nastáva problém, keďže Maďarsko, Poľsko a najnovšie aj Slovinsko majú s dosiahnutým kompromisom problém. Nesúhlasia najmä s podmienením čerpania finančných prostriedkov z rozpočtu EÚ dodržiavaním princípov právneho štátu. Toho právneho štátu, ktorý bol podmienkou nášho vstupu do EÚ, keď sme o tom začali pred dvomi dekádami rokovať.

Práve preto s touto podmienkou Slovensko nemá problém. K boju proti korupcii, nezávislosti súdnictva aj podpore slobody médií sa súčasná vláda SR hlási už od svojho vzniku. Právny štát je zárukou, že peniaze z európskych zdrojov neskončia vo vreckách „našich ľudí“. Vnímame a pozorne počúvame obavy našich priateľov v Budapešti a vo Varšave, že mechanizmus dodržiavania právneho štátu môže byť „ideologickou zbraňou na ich vytrestanie“. Náš názor je však iný. O to zvlášť, keď pri tejto téme počúvame úvahy o kultúrno-etickom nátlaku, respektíve o prijímaní migrantov, ktoré sa nezakladajú na pravde.

My to vidíme tak, že prvoradým cieľom je zaistiť, aby sa naše spoločné peniaze nerozkradli. To od nás očakáva aj verejnosť. Podľa prieskumu Európskeho parlamentu si až 77 percent občanov (na Slovensku je to 72 percent) myslí, že EÚ by mala poskytovať peniaze členským štátom iba za predpokladu, že ich vlády dodržiavajú princípy právneho štátu a rešpektujú demokratické hodnoty. Počas novembrového online zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti som preto jasne vyzval všetkých zúčastnených, aby v prípade, že sa nevedia stotožniť s dohodou, ktorá sa zrodila po maratóne rokovaní, nech ju aspoň neblokujú.

Krízu, ktorú vyvolala pandémia koronavírusu, neprekoná žiadny štát sám. Spolupráca je dnes dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Tak prečo si už beztak ťažké časy ešte viac komplikovať? Čas sa kráti, no rokovania ešte nie sú na konci. Aj vďaka aktívnemu nemeckému predsedníctvu v Rade EÚ šanca na finálny kompromis stále žije a my si ho úprimne prajeme.

 

ZDROJ: https://www.trend.sk/trend-archiv/neblokujte-spolocny-europsky-plan-mame-vacsie-problemy