Ulica venovaná pamiatke a odkazu Borisa Nemcova patrí do Bratislavy. A je tiež správne, že bude ruským diplomatom dennodenne na očiach.

Práve v čase, keď uplynuli tri mesiace od začiatku hanebnej ruskej invázie na zvrchované územie suverénnej Ukrajiny, pribudli na mape Bratislavy už aj oficiálnou formou ulica a chodník Borisa Nemcova. Vítam túto iniciatívu zástupcov mestskej časti Bratislava-Staré Mesto i ďalších zapojených, ktorí takto reagujú na nezmyselnú vojnu a bezprecedentný útok Ruskej federácie proti nášmu východnému susedovi.

Metropola Slovenska sa týmto krokom pridala k Prahe, Washingtonu či Vilniusu, kde taktiež premenovali priestranstvá, námestia či ulice pred ruskými veľvyslanectvami po zavraždenom ruskom opozičnom politikovi a kritikovi autoritárskeho režimu prezidenta Vladimira Putina. Zomrel násilnou smrťou 27. februára 2015 v centre Moskvy.

Žiada sa mi pripomenúť, že Boris Nemcov patril medzi najvýraznejších politikov ruskej liberálnej opozície a roky odvážne poukazoval na rozsiahlu korupciu v spoločnosti i na najvyšších poschodiach ruskej politiky. Za to bol režimom prenasledovaný a neraz i väznený, no nikdy nezradil hodnoty, ktorými sa ako politik riadil. Je správne, že ulica i chodník s pamätnou tabuľou v Bratislave, zámerne umiestnené v blízkosti budovy ruskej ambasády, nám odteraz budú pripomínať odkaz tohto odvážneho politika a niekdajšieho ruského vicepremiéra, ktorý zasvätil život i kariéru budovaniu demokratického, otvoreného a mierumilovného Ruska.

Teda takého Ruska, ktoré pestuje pluralitu politických názorov a nepozerá sa do minulosti ani agresívne neútočí na svojich susedov. V tejto súvislosti ma zaujali aj slová dcéry zavraždeného politika Žanny Nemcovovej, ktorá v týchto dňoch zavítala na Slovensko, o tom, že „Boris Nemcov veľmi skoro dokázal pochopiť, aké sú skutočné Putinove zámery“. A dodala, že všetko ich snaženie teraz smeruje ku koncu „Putinovho Ruska“ a k vybudovaniu „Nemcovovho Ruska“.

Premýšľam, čo by asi Boris Nemcov povedal alebo urobil v reakcii na Putinovu vojnu proti ukrajinskému národu. Už je to štvrťrok, čo Ukrajina vzdoruje agresorovi a platí tú najväčšiu cenu za svoju slobodu a mier. Počas týchto troch mesiacov zbytočne zomreli tisíce ľudí a vyše šesť a pol miliónov osôb ušlo z Ukrajiny pred vojnou, najviac do Poľska. Žiaľ, nič nenasvedčuje tomu, že by sa tento hanebný útok Putinovho režimu a tým aj utrpenie nevinných čoskoro skončili. O to aktívnejšie musíme pokračovať v podpore Ukrajiny, ktorá sa hrdo a odvážne bráni pred agresorom.

Preto vítam, že Rada EÚ nedávno odobrila ďalších 500 miliónov eur na obranné vybavenie pre Ukrajinu. Celkovo už hovoríme o vojenskej pomoci za dve miliardy eur od krajín Európskej únie. Táto pomoc posilní schopnosť ukrajinskej armády ďalej brániť územnú celistvosť krajiny a chrániť civilné obyvateľstvo pred ruskými útokmi. To však neznamená, že by sa Slovensko a medzinárodné spoločenstvo mali prestať usilovať o diplomatické a mierové riešenie konfliktu. Avšak toto mierové riešenie nesmie byť len akýmsi kompromisom pre „obe strany“. Veď ruská invázia na Ukrajinu bola nevyprovokovaná a je neospravedlniteľná. Preto musí Ukrajina vo vojne, ktorú nezmyselne vyvolalo Putinovo Rusko zvíťaziť.

A musí byť zachovaná jej sloboda, zvrchovanosť a územná celistvosť. Pretože Ukrajina bráni aj hodnoty, ktoré sú kriticky dôležité pre Slovensko, vrátane dodržiavania medzinárodného práva a princípov ukotvených v Charte OSN. O to viac a hlasnejšie by sme mali aj naďalej dávať „ZLU“ v Rusku najavo, že musí okamžite zastaviť útoky proti nášmu susedovi.

 

ZDROJ: https://www.aktuality.sk/clanok/xJ79Z5f/nemcovovo-rusko-by-na-ukrajinu-nikdy-nezautocilo-nazor/