„Kupčeniu“ s politickými stranami musí čím skôr odzvoniť, je to aj v rukách občanov.

Možno viete, možno nie, no politická strana s názvom Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko bola kedysi Stranou priateľov vína. Odídenci rozhádaní so šéfom strany, ktorá rozdávala šeky s neonacistickou symbolikou, poslancom Marianom Kotlebom, pre zmenu tiež nelenili, prebrali stranu Hlas ľudu a premenovali ju na hnutie Republika. Podobných príkladov by sme za posledné volebné obdobia našli viacero.

Či sa to niekomu páči alebo nie – takto vyzerá podvod na voličoch. Takýto „nový“ politický subjekt sa totiž vyhne, inak povinnému zbieraniu 10 tisíc podpisov od občanov, ktoré sú potrebné pre zaregistrovanie strany.

Navyše, program a hodnoty pôvodnej stany idú úplne bokom. Z ľavicovej či liberálnej strany sa môže zo dňa na deň stať ultranacionalistická alebo extrémistická strana. Je to nefér voči tým, ktorí kedysi podpísali petíciu za konkrétnu politickú stranu s cieľom podporiť jej plány.

Žiaľ, stále je až príliš jednoduché politickú stranu prevziať, premenovať a následne spojiť s úplne odlišnými hodnotami, než boli tie, pod ktoré sa tisícky občanov podpísali. Všetkým nám musí byť jasné, že takéto praktiky majú aj iné, než len stranícke, príbuzenské či ideologické motívy.

Upozorňoval som na to ešte ako poslanec opozície a aj posledné prípady len potvrdzujú, že s tým treba urobiť poriadok. Viem si predstaviť väčšie sprísnenie podmienok takým smerom, aby takzvané „nakupovanie“ strán nebolo prinajmenšom takéto jednoduché.

O sprísnení podmienok by som chcel už čoskoro diskutovať aj s kompetentnými na ministerstve vnútra, pod ktoré táto téma spadá.
Bude nepochybne náročné nastaviť zmenu tak, aby nezasahovala do slobôd občanov aktívne sa politicky angažovať. A tiež nebýva jednoduché dokázať, že išlo o kupčenie so stranou.

Napriek tomu by sme sa mali nad týmto problémom zamyslieť. Nielen v záujme férovej politickej súťaže, ale aj v snahe skoncovať s týmto fenoménom, ktorý nepríjemne deformuje politickú scénu na Slovensku.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-netolerujme-podvody-na-volicoch/