Verím, že už čoskoro dotiahneme diskusiu o zmenách volebného zákona do úspešného konca.

Sú témy, ktorých sa nevzdám, kým občania nepocítia skutočnú zmenu k lepšiemu. A preto sa aj z pozície štátneho tajomníka rezortu diplomacie a podpredsedu strany SaS naďalej usilujem o modernizáciu volebného zákona na Slovensku. Musíme konečne splatiť svoj dlh verejnosti a dať rovnaký prístup k volebnému právu všetkým občanom.

Túto tému majú pod palcom naši kolegovia z rezortu vnútra, a práve s nimi intenzívne diskutujeme, pretože aj nám na MZVEZ SR záleží na tom, aby ústavou garantované volebné právo, ako jedno zo základných občianskych práv, nebolo nijako obmedzované.

Teší ma, že diskusia o zvažovaných zmenách volebného zákona nezapadla prachom a som presvedčený, že s touto vládou je tu ozajstná šanca na dobrú reformu.

Na viacerých úrovniach, vrátane stále aktívnej pracovnej skupiny, ktorá sa primárne venuje voľbám zo zahraničia, skúmame možnosti rozšírenia hlasovania o moderné formy. V hre je viacero zmien.

Osobne sa napríklad prihováram za to, aby boli voľby do VÚC či tzv. komunálne voľby (do orgánov samosprávy obcí) dvojkolové, a tento návrh má v rámci koalície pozitívne ohlasy.

Takéto voľby majú väčšiu výpovednú hodnotu a nebudú sa nám stavať situácie, keď napríklad starostami alebo primátormi sú zvolení kandidáti, ktorí majú podporu menej ako 10% občanov danej obce alebo mesta.

S otvorením volebného zákona by sme zároveň radi zjednodušili voľby zo zahraničia. Osobne si viem predstaviť, že by sa možnosť hlasovať zo zahraničia v budúcnosti týkala všetkých typov volieb.

Kto je raz občanom SR s trvalým pobytom napríklad v Banskej Bystrici, mal by mať možnosť zvoliť svojho primátora aj vtedy, keď je služobne odcestovaný v Prahe, alebo keď je na dovolenke v Chorvátsku.

V krátkodobom horizonte sa ako reálna alternatíva zdá byť možnosť hlasovania poštou, vrátane využitia našich zastupiteľských úradov vo svete. Rezort diplomacie vie a chce byť v tomto prípade súčinný.

Volebné zákony neradno meniť tesne pred voľbami, je preto najvyšší čas pokročiť a prispôsobiť náš volebný systém moderným časom.

Pevne verím, že už ďalšie voľby sa budú konať v nových podmienkach, lepšie zodpovedajúcim 21. storočiu, pre ktoré je štandardom vysoká miera mobility voličov a požiadavka na čo najvyššiu reprezentatívnosť volených zástupcov občanov.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-nie-je-mi-jedno-ako-budeme-dalsie-roky-volit/