Nová stratégia je oproti verzii z roku 2017 modernejšia, konkrétnejšia a zrozumiteľnejšia pre občanov.

Nová Bezpečnostná stratégia SR je strelkou v kompase zahraničnej politiky Slovenska. Vďaka nej vo svete nezablúdime ani nezabudneme, že stojíme oboma nohami pevne v euroatlantickom priestore.

Podarilo sa splatiť ďalší veľký dlh voči občanom. Vláda aj poslanci NR SR po šestnástich rokoch aktualizovali dokument, ktorý pomenúva našich najbližších spojencov aj bezpečnostné výzvy, ktorým spolu čelíme. Od vstupu do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie sa globálne bezpečnostné prostredie dramaticky zmenilo. Svet je čoraz komplikovanejší a menej predvídateľnejší. Ignorácia potreby aktualizácie našich kľúčových dokumentov – nielen bezpečnostnej, ale aj obrannej stratégie – ktorú predviedli minulé vlády, už hraničila s ohrozením záujmov a bezpečnosti občanov. Práve im sú totiž nové stratégie určené, ich majú chrániť.

Bezpečnostná stratégia je však aj o hodnotovom zameraní Slovenska. Definuje nás ako slobodný, demokratický a právny štát, ktorý nemá zmysluplnejšiu alternatívu, ako je členstvo v EÚ a NATO, fungujúci multilateralizmus a dodržiavanie medzinárodného práva. Toto sú piliere našej bezpečnosti a prosperity, ktorými rozširujeme vlastnú suverenitu. Takže ani protiruská, ani proamerická – naša bezpečnosť musí byť proslovenská.

Nová stratégia je oproti verzii z roku 2017 modernejšia, konkrétnejšia a zrozumiteľnejšia pre občanov. Definuje napríklad aj takzvané národné hrozby, medzi ktoré zaraďuje korupciu.

Pandémia covidu-19 odhalila našu zraniteľnosť. Čelíme novým fenoménom, akými sú hybridné hrozby, kybernetické útoky či šírenie hoaxov a lží. V stratégii jasne opisujeme aj povahu našich vzťahov s Ruskom alebo Čínou, veľmocami, ktoré sú pre nás jednak partnermi na dialóg a medzinárodnú spoluprácu, jednak pre svoj konfrontačný prístup v bezpečnostnej, politickej či ekonomickej oblasti zároveň výzvou. Nebojíme sa otvorene pomenovať, v čom sa naše hodnoty rozchádzajú. Odmietam však snahy vytrhávať z novej stratégie vety bez kontextu a využívať ich na lacnú propagandu, tak ako to robia niektorí opoziční politici.

Každému z nás nepochybne záleží na tom, aby sme žili v mieri. Dejiny nás učia, že o tom, aká vzácna je naša bezpečnosť, sa často presvedčíme až vtedy, keď o ňu prídeme. Dnes sa môžeme na Slovensku cítiť bezpečne, no nesmieme zaspať na vavrínoch. Verím, že nová Bezpečnostná stratégia nám bude dobre slúžiacim budíčkom.

 

ZDROJ: https://www.trend.sk/trend-archiv/nova-bezpecnostna-strategia-sr-ani-protiruska-ani-proamericka