Nádej menom očkovanie sa stáva realitou a najsilnejšou zbraňou v boji proti ochoreniu COVID-19.

Ani v prvých dňoch nového roka nám koronavírus nedal vydýchnuť a nadchádzajúce týždne budú azda najťažšie od vypuknutia pandémie koronavírusu. Aj preto nás všetkých chcem povzbudiť, aby sme nepoľavili v dodržiavaní opatrení, hoci sú často otravné. V skutočnosti však zachraňujú životy.

Radšej vidím pohár z polovice plný ako poloprázdny a v túžbe po „novom normále“ sa konečne ukazuje jasné svetlo na konci tunela. Dobré správy, ktoré neprávom zapadajú v prachu negatívnej nálady. Rád by som využil tieto riadky a upozornil aspoň na päť pozitívnych noviniek o vakcínach, ktoré ukazujú, že spolupráca v EÚ má zmysel:

Zdravotníci v desiatkach nemocníc na Slovensku sa už niekoľko dní očkujú. Počas januára má k nám prísť vyše 200 tisíc dávok vakcín. Ak začnú vakcinačné centrá fungovať v každom okrese, sme schopní prvou dávkou preočkovať vyše 3,5 milióna ľudí do troch mesiacov.

  1. Vakcína od Pfizer/BioNTech je podľa prvých štúdií účinná aj v prípade novej mutácie koronavírusu, ktorú nedávno objavili v Spojenom kráľovstve a prišla už aj k nám.
  2. EÚ uzavrela kontrakty so šiestimi rôznymi výrobcami očkovacích látok a len od konzorcia Pfizer/BioNTech zakúpi 600 miliónov dávok.
  3. Európska agentúra pre lieky odporučila, aby lekári z jednej ampulky vakcíny Pfizer/BioNTech využívali šesť dávok namiesto doterajších piatich, čo proces urýchli.
  4. A v EÚ už dostala „zelenú“ aj očkovacia látka firmy Moderna. Ďalší typ vakcíny, vyvinutý Oxfordskou univerzitou a firmou AstraZeneca, by mohla Únia schváliť do konca januára.

Neverím anonymným diskutérom či konšpirátorom, ktorí šíria o vakcínach dávno vyvrátené bludy. Dôverujem vedcom a lekárom, ktorí popri záchrane ľudských životov idú príkladom a pripomínajú nám, že bez očkovania lepšie dni neprídu. Podporme ich a vydržme to, prosím!

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-novorocne-dobre-spravy-o-vakcinach/