Sociálne siete nemusíme hneď zavrhnúť, treba ich len spoločnými silami vyliečiť. Nenávisť, agresivita, lži a konšpirácie nesmú vyhrať nad priateľskou debatou, pravdivými správami či užitočným informovaním.

Mrzelo ma, keď som v posledných týždňoch končiaceho sa roka sledoval, ako viaceré osobnosti znechutene opúšťajú najpoužívanejšiu sociálnu sieť na Slovensku, pretože viac nedokážu čeliť záplave nenávistných prejavov.

Ich rozhodnutie skoncovať s Facebookom vnímam ako ďalší dôležitý budíček, aby sme proti agresivite a klamstvám na internete konečne zakročili. Pretože zachrániť, či v ideálnom prípade ešte viac pozdvihnúť, „svetlú stránku“ sociálnych sietí podľa mňa stojí za to. Svoju užitočnosť predsa ukázali aj počas pandémie COVID-19.

Už takmer dva roky sa na rezorte diplomacie denne venujeme pomoci občanom, ktorým cestu či život v zahraničí nejakým spôsobom skomplikoval koronavírus. Či už pri repatriáciách alebo informovaní o hraničnom režime a podmienkach vstupu do jednotlivých krajín, vždy to práve sociálne siete, ktoré nám umožnili rýchlo a efektívne informovať čo najviac občanov roztrúsených po celom svete.

Dodnes dostávam cez Facebook, Instagram či ďalšie platformy užitočnú spätnú väzbu, ale aj podnety od ľudí, ktoré sa následne spolu s kolegyňami a kolegami snažíme na ministerstve vyriešiť. O význame komunikácie cez sociálne médiá, napríklad aj komunitami Slovákov a Sloveniek žijúcich či pracujúcich v zahraničí, by vedeli určite veľa hovoriť aj diplomati a diplomatky na našich zastupiteľských úradoch v zahraničí.
Preto som naďalej presvedčený, že sociálne siete vedia aj pomáhať, zbližovať ľudí, spájať ich a keď treba, spoľahlivo informovať či varovať. Ostatne, to bola aj jedna z ideí, s ktorou tieto internetové platformy vznikali. Lenže posledné mesiace, nie náhodou práve v čase, keď sme už všetci príliš unavení druhým rokom zápasu s koronavírusom, sa najmä Facebook vzdialil cieľu a hodnotám, ktoré sme od neho spočiatku očakávali.

Obľúbená sociálna sieť sa zmenila a dnes je často miestom, kde sa voľne a hojne šíria lži, konšpirácie a dezinformácie, nenávisť, agresívne prejavy či dokonca vulgarizmy a vyhrážky smrťou. Rozumiem preto novinárkam, vedcom či umelcom, že si znechutení a unavení odstraňujú aplikáciu Facebooku zo svojich smartfónov. V záujme duševného zdravia takto zaťahujú ručnú brzdu, pretože už nevládzu čeliť toľkým útokom.

To všetko sa deje v čase, kedy všakovakí radikáli, no, bohužiaľ, aj niektorí politici inklinujúci k extrémistickým ideológiám, beztrestne na sociálnych sieťach rozsievajú nenávisť a polarizujú spoločnosť. Navyše, falošné správy a dezinformácie o vakcínach sa stali jedným z hlavných dôvodov, prečo toľkí občania na Slovensku stále váhajú s očkovaním. Pritom práve vakcína ako účinná a bezpečná prevencia je dnes našou najúčinnejšou zbraňou v boji s pandémiou.

Posledné roky sa snažím aktívne upozorňovať, tak doma na Slovensku, ako aj na európskych fórach, že dezinformácie a škodlivé aktivity tzv. internetových botov a falošných, respektíve anonymných profilov, ktoré si pod rúškom anonymity dovoľujú podstatne viac, než by si dovolili v reálnom živote, nám už prerástli cez hlavu.

Problémom sú aj algoritmy sociálnych sietí, ktoré pred ostatnými uprednostňujú emocionálne, často negatívne ladené až nenávistné príspevky. Z vlastnej skúsenosti viem, že aj kontrola nahlásených príspevkov či profilov, ktoré evidentne porušujú pravidlá, často zlyháva. Ak sa na tom niečo nezmení, obávam sa, že „protestné odchody“ určitej časti používateľov z Facebooku budú pokračovať.

Vyzývam, ba niekedy až „kričím“, že týmto negatívnym fenoménom sa konečne musíme začať seriózne zaoberať, pretože štýl správania, ktorý ho sprevádza, sa následne prejavuje aj v bežnom občianskom živote.

Žiaľ, dosiaľ vidíme iba minimálny, ak vôbec nejaký, záujem súkromných vlastníkov týchto digitálnych platforiem riešiť tento vážny problém. Samozrejme, česť výnimkám a prvým lastovičkám v snahe zastaviť rozmach nenávisti a lží.

Som však presvedčený, že treba urobiť ešte oveľa viac. Biznis a ekonomický záujem nemôže stáť nad spoločenskou zodpovednosťou, morálkou a pravdou. Sociálne siete nemusíme zavrhnúť, musíme ich však spoločne vyliečiť.

Nenávisť, agresivita, lži a konšpirácie nesmú vyhrať nad priateľskou debatou, pravdivými správami či užitočným informovaním. A v tomto duchu budem z pozície štátneho tajomníka rezortu diplomacie upozorňovať na negatívne fenomény na internete aj v roku 2022.

 

ZDROJ: https://www.startitup.sk/martin-klus-odist-ci-neodist-z-facebooku-riesenie-ma-v-rukach-kazdy-z-nas-komentar/