„Slovensko a Grécko majú za sebou výnimočne produktívny rok v bilaterálnych vzťahoch. Rozvoj spolupráce a vzájomného priateľstva potvrdili viaceré oficiálne návštevy na vysokej úrovni, vrátane cesty predsedu vlády SR Eduarda Hegera do Atén v septembri 2021, ale tiež pomoc slovenských hasičov v boji s lesnými požiarmi v Grécku a následná spolupráca pri zalesňovaní poškodených oblastí, ako aj ďalšie konkrétne projekty. Grécko patrí medzi našich najdôležitejších partnerov v regióne Stredozemného mora, pričom nás spája aj členstvo v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO). O to viac ma teší otvorenie novej etapy systematickejšej spolupráce, ktorá nám prinesie hmatateľné výhody v oblastiach spoločného záujmu. Medzi tie patrí klimatická politika, transformácia uhoľných regiónov, diverzifikácia energetických zdrojov, cestovný ruch a v súčasnosti najmä boj s pandémiou ochorenia COVID-19 ako priorita číslo jeden.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v stredu, 8. decembra 2021 v Bratislave, po stretnutí s alternujúcim ministrom zahraničných vecí Helénskej republiky pre európske záležitosti Miltiadisom Varvitsiotisom.

Grécky minister počas návštevy ocenil zintenzívnenie bilaterálnych vzťahov a informoval o mimoriadne pozitívnom obraze Slovenska v Grécku v nadväznosti na nedávnu pomoc s hasením rozsiahlych lesných požiarov. Partneri sa zamerali aj na výmenu skúseností z doterajšieho boja s pandémiou COVID-19, a to s dôrazom na kľúčové opatrenia či stratégiu na zvýšenie zaočkovanosti.

Grécko patrí v rámci EÚ medzi priekopníkov v presadzovaní povinného očkovania a bolo jednou z prvých krajín, ktoré začali presadzovať aj povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva (napríklad občanov starších ako 60 rokov či zdravotníkov), o ktorom sa aktuálne vedie diskusia aj na Slovensku. Vláda v Aténach je taktiež podporovateľom myšlienky, aby sa pri stanovení dĺžky platnosti digitálnych COVID preukazov EÚ zohľadňovalo preočkovanie posilňovacou dávkou vakcíny.

„Po objavení variantu omikron čelíme ešte naliehavejšej potrebe chrániť verejné zdravie v našich krajinách. Preto som opätovne zdôraznil potrebu koordinovaných riešení a spolupráce členských štátov EÚ, a to tak, aby protipandemické opatrenia nenarúšali fungovanie jednotného trhu a podľa možnosti aj slobodného pohybu osôb. Špeciálne som sa zaujímal o skúsenosti Grécka so zavádzaním povinného očkovania vybraných skupín obyvateľstva z politického, ale aj praktického hľadiska,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

So svojím gréckym náprotivkom Miltiadisom Varvitsiotisom diskutoval aj o ďalších európskych témach, ktoré budú predmetom decembrového zasadnutia Európskej rady, vrátane procesu rozširovania EÚ, migrácie či situácie vo východnom Stredomorí.

„Slovensko v rámci podpory procesu rozširovania EÚ opakovane pripomína, že je nevyhnutné čím skôr otvoriť prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom a nezaťažovať celý proces bilaterálnymi otázkami. Ďalší rok bez dohody by ešte viac podkopal pozíciu, povesť aj dôveryhodnosť Únie v krajinách západného Balkánu. Máme možno poslednú šancu dať tomuto regiónu dôveryhodnú európsku perspektívu,“ zdôraznil Martin Klus. Zároveň dodal, že globálne ambície EÚ sa budú posudzovať aj podľa dosiahnutých úspechov, v horšom prípade zlyhaní, v jej bezprostrednom susedstve.

V súvislosti s migráciou štátny tajomník rezortu diplomacie SR poukázal na to, že Slovensko neodmieta diskusiu o návrhu nového Paktu EÚ o migrácii a azyle a je tiež pripravené zaujať aktívnejší postoj, s cieľom vyhnúť sa konfrontačným líniám a prispieť k budovaniu konsenzu v otázke migrácie. Osobitne tej legálnej, ktorá sa ukazuje ako mimoriadne dôležitá aj pre slovenské hospodárstvo. V kontexte boja proti inštrumentalizácii migrácie a hybridným útokom, akým členské štáty Únie v súčasnosti čelia aj zo strany autoritárskeho bieloruského režimu, Martin Klus vyjadril plnú podporu štátom v prvej línii pri ochrane vonkajších hraníc EÚ.