Alebo je pravda nakoniec predsa len podstatne menej ohurujúca?

Od počiatku utečeneckej krízy je možné zachytiť špekuláciu, že exodus v takej masovej podobe, akej v súčasnosti čelí Európa, nemôže byť náhoda. Alternatívne médiá, ktoré mnohí nazývajú konšpiračné, pritom majú vo veci od začiatku jasno. Sú za tým Američania. V týchto dňoch však zarezonovala informácia, ktorá celú vec otočila o 180 stupňov a spoluvinu na utečeneckom exode pripísala Ruskej federácii. Vo veku informačnej vojny by na tom nebolo nič zvláštne, ak by s týmito informáciami neprišiel hneď minister obrany členskej krajiny EÚ a NATO.

Minister obrany Českej republiky Martin Stropnický doslova skonštatoval, že má informáciu o presune migrantov do západnej Európy z Balkánu, ktoré prebiehajú prostredníctvom pristavených autobusov, financovaných pravdepodobne Ruskom. Údajne mu to povedal jeho maďarský kolega. Zároveň však zdôraznil, citujem: „Nemůžu to nijak dokázat, ale můžeme si klást otázky, komu současná masivní kampaň vůči Evropské unii asi slouží. A můžu říct, že jednotná a pevná Unie rozhodně přáním Ruské federace není,“ Do istej miery tak nadviazal na moju malú konšpiráciu spred troch mesiacov o tom, čo majú spoločné Vladimír Putin, utečenci a grécka kríza.

Nazývam to konšpiráciu preto, lebo pôvodný sarkastický úmysel práve na úkor rôznych „overených špekulácii“ mnohým dodnes nie je celkom po vôli. Iste, veľmoci rozhodne nie sú ani v takej vážnej veci, akou je súčasná utečenecká kríza, len nestranní pozorovatelia. Stále mi však absentuje základná zmysluplná odpoveď, na základe ktorej by bolo možné aktívne zapojenie USA či Ruska brať úplne vážne. Tou je seriózny motív jednej, alebo druhej krajiny. Áno, jednotná a súdržná Únia možno nie je za každých okolností prianím USA, ani Ruska. Žeby sa ale krajinyÚnie a celý jej aparát vrátane tajných služieb len nečinne prizerali, ako niekto likviduje desaťročia budovanú stabilitu a prosperitu na kontinente, mi však príde úplne naivné. A to aj napriek tomu, že o akcieschopnosti EÚ a jej lídrov už nik z nás nemá veľké ilúzie.

Dych vyrážajúca informácia o nasadení ruských a amerických, ľudských či materiálnych zdrojov do organizácie stoviek tisícov utečencov pri ich presune do Európy, sa teda podľa môjho názoru nekoná. Aspoň nie priamo. Aktuálne udalosti v Sýrii, ale nikoho nenechajú na pochybách, že nepriame zavinenie rovnako tak americkej, ako aj ruskej, ale aj tureckej, iránskej, či saudskoarabskej zahraničnej politiky tu máme ako na podnose. Samozrejme, vrátane spoluúčasti viacerých európskych spojencov. Ak k tomu pripočítame katastrofálne vystupovanie konkrétnych európskych politikov, výrazné zlacnenie prevádzačských služieb v poslednom období, ochotu v zúfalstve predať všetok majetok s jediným cieľom dostať sa do vysnívanej Európy a v neposlednom rade mimoriadne nápomocné mobilné a navigačné prepojenie utekajúcich, tak tu máme mix faktorov situácie, ktorá môže mať pre celú Európu až katastrofálne dôsledky.

Európa teda nepotrebuje v tejto chvíli konšpirovať, ale hľadať riešenia a tie máme len vo vlastných rukách.