Celá Európa dnes okrem koronavírusu bojuje s iným zvláštnym nepriateľom. Niežeby polopravdy a klamstvá, ktoré sa na nás valia z rôznych alternatívnych alias konšpiračných zdrojov a sociálnych sietí, boli niečo nové, ale v čase pandémie majú predsa len osobitnú podobu.

Tou najčastejšou je, že Európska únia v tejto kritickej situácii „nerobí dosť“, či dokonca „nerobí nič“. Je to nezmysel. A fakty, ktoré poznáme už niekoľko dní, hovoria celkom inou rečou.

Európska komisia nám dáva veľkú slobodu využiť eurofondy, ktoré mali ísť do konca roku 2022 na iný účel. Pre Slovensko ide o viac ako 4 miliardy EUR, ktoré budeme môcť použiť tam, kde to naši ľudia a firmy najviac potrebujú.

Tá istá Európska komisia tiež chystá vytvoriť úplne nové nástroje, tzv. SURE („istý“) po vzore nemeckého Kurzarbeit. Mohol by pomôcť firmám, resp. podnikateľom, prekonávať ťažké obdobie tak, aby mohli zachovať čo najväčší počet pracovných miest.

Slovensko by z neho mohlo získať až 1 miliardu EUR. Len tieto dve opatrenia dávajú k dispozícii 5 miliárd EUR, čo je takmer 1/3 príjmov nášho štátneho rozpočtu na rok 2020.

Okrem toho, práve v týchto dňoch hovoríme v EÚ o desiatkach, možno aj stovkách miliárd, ktoré budú súčasťou tzv. fondu obnovy (recovery fond). Ten by mal byť nadstavbou nového dlhodobého rozpočtu 2021 – 2027 a k dispozícii už v najbližších týždňoch.

Bohužiaľ, aj toto je pre niektoré pofidérne médiá, a vďaka nim aj mnohých občanov, „nič“, alebo aspoň „nie dosť“.

Nehovoriac o koordinácii tranzitu, vďaka ktorému máme stále plné obchody, pomoci s repatriáciou občanov v núdzi späť do vlasti, vrátane 550 občanov Slovenska a rôznej formy pomoci pokiaľ ide o dovoz liekov, či zdravotníckeho materiálu.

Je najvyšší čas povedať jasné „dosť“ a nenechať sa ďalej klamať a zavádzať!

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-pandemiu-sprevadza-v-europe-aj-vazna-infodemia/