V týchto dňoch uplynulo 30 rokov od prvých slobodných parlamentných volieb v Česko-Slovensku. V nich sme sa prihlásili k slobode, demokracii aj k snahe priblížiť sa životnej úrovni „západu“. V druhej dekáde sa táto vízia začala napĺňať a členstvom v EÚ a NATO sme získali pocit, že sme natrvalo „na západe“ zakotvili.

Tretia dekáda tohto vývoja však so sebou priniesla vlnu, ktorá naše „západné“ ukotvenie začala spochybňovať. Objavili sa špekulácie o Slovensku ako moste a o vystúpení z NATO či EÚ, ktoré z nás mali urobiť izolovanú stredoeurópsku pevnosť.

Takéto nebezpečné scenáre šíria najmä konšpirátori na dezinformačných weboch s cieľom rozhádať nás a podkopať naše euroatlantické smerovanie.

Napriek tomu, že koronakríza ukázala, čo taká pevnosť s uzavretými hranicami znamená a aká dôležitá je spolupráca krajín, konšpirátori skúšajú stále nové a nové témy: čipovanie prostredníctvom očkovania, ožarovanie cez 5G siete a podobné nezmysly.

Bolo by to aj vtipné, keby to nebolo nebezpečné. A preto som sa rozhodol spísať aj päť malých rád, ako nenaletieť konšpirátorom a odhaliť falošné správy:

  1. Keď vám niekto ponúka emócie namiesto faktov a jednoduché riešenie zložitého problému, treba spozornieť.
  2. Odoberajte správy z médií, ktoré poznáte, veríte im a viete, že tam pracujú seriózni novinári.
  3. Nečítajte iba titulky, ale celé články. Všímajte si, kto je autor a či sa podpísal.
  4. Správy, ktoré sa vám zdajú podozrivé, nešírte ďalej na sociálnych sieťach a skúste zistiť, či o rovnakej téme píšu aj iné médiá.
  5. Dezinformácie sa často šíria cez podvodné účty na sociálnych sieťach.

Má teda zmysel skontrolovať si, kedy účet alebo stránka na sociálnej sieti vznikli, kto ich riadi a odkiaľ pochádza. Ide o našu bezpečnosť, zdravie a budúcnosť, preto je pre nás všetkých dôležité spoločne odmietnuť nezmysly šíriace sa najmä internetom.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-pat-rad-ako-sa-zaockovat-proti-nebezpecnym-falosnym-spravam/