„České predsedníctvo bude čeliť vážnym výzvam – vojenská agresia v susednej krajine, bezprecedentný prílev utečencov a naliehavá potreba prestavby energetickej politiky EÚ. Priority českého predsedníctva reflektujú témy, o ktorých musíme v EÚ práve teraz diskutovať. Neviem si predstaviť iné priority a naším českým priateľom za ne ďakujeme.”
Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v piatok, 15. júla 2022 v Prahe, počas neformálneho zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti (GAC). Stretnutie ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie (EÚ) zorganizovala Česká republika, ktorá 1. júla prevzala polročné predsedníctvo v Rade EÚ.
Ministri a štátni tajomníci pre európske záležitosti diskutovali o posilňovaní podpory Ukrajiny, ako aj o odolnosti demokratických inštitúcií, ktoré majú zásadný vplyv na udržiavanie a rozvoj hodnôt demokracie a právneho štátu v EÚ. Ide o témy ako transparentné financovanie politických strán, nezávislosť, ale zároveň transparentnosť a etickosť médií, otvorený dialóg s občanmi, posilňovanie slobôd a európskych hodnôt, o. i. aj v online prostredí.
„Dnes sme sa rozprávali aj o slobode prejavu, nezávislých médiách a ochrane novinárov. Na Slovensku sme sa veľmi tragickým spôsobom poučili, aká krehká môže byť sloboda médií a nezávislá žurnalistika založená na faktoch a etických princípoch. Toto je náš odkaz Európe aj svetu,“ zdôraznil M. Klus.
V súvislosti s ochranou demokracie a slobody upozornil aj na výzvy spojené so šírením dezinformácií a falošných správ, polarizáciou spoločnosti a nenávistnými prejavmi, kybernetickou bezpečnosťou a ochranou slobodných volieb.
Na neformálnom obede sa ministri a štátni tajomníci zaoberali aj implementáciou prijatých záverov a občianskych návrhov, ktoré vzišli z Konferencie o budúcnosti Európy. Diskusia sa zamerala na možnosti väčšieho zapojenia občanov do procesu tvorby európskych politík či potrebu zmeny základných zmlúv Únie.
„V poslednom čase sa aj v nadväznosti na Konferenciu hovorí častejšie o revízii zmlúv EÚ. Myslíme si, že zmluvy v súčasnom znení majú stále veľký potenciál a mnohé z kľúčových požiadaviek občanov sa dajú naplniť v existujúcich rámcoch. Primárne preto chceme hľadať rýchle a konsenzuálne riešenia v rámci existujúcich zmlúv,“ uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.
Zároveň dodal, že Slovensko sa nebráni diskusii o revízii zmlúv, avšak musí byť vopred jasné, aké konkrétne benefity zmeny zmlúv prinesú občanom.
Na okraj neformálneho zasadnutia GAC sa štátny tajomník stretol s A. Chmelářom, bývalým českým národným koordinátorom pre Slavkovský formát (S3), ktorý mu odovzdal symbolický štafetový kolík predsedníctva S3, kde Slovensko prevzalo predsedníctvo k 1. júlu 2022. Tiež rokoval so zástupcom ministra zahraničných vecí ČR J. Kozákom, okrem bilaterálnych otázok aj o energetike a sychronizácii českého predsedníctva v Rade EÚ a slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine a Slavkovskom formáte.