Slovensko bude aj naďalej podporovať územnú celistvosť Ukrajiny ako suverénneho štátu v našom susedstve.

Mier a stabilita v našom susedstve úzko súvisia s našou vlastnou bezpečnosťou. Preto som veľmi pozorne sledoval nedávny rozhovor prezidenta USA Joea Bidena s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom, ako aj online rokovanie šéfa Bieleho domu so zástupcami krajín tzv. Bukureštskej deviatky (B9).

Tú okrem Slovenska, ktoré zastupoval pán premiér Eduard Heger, tvoria aj predstavitelia Bulharska, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska.

Spoločnou témou oboch podujatí bola snaha o zníženie napätia medzi Kyjevom a Moskvou. V tejto súvislosti vítam, že americký prezident o situácii hovorí aj s krajinami vo východnom krídle NATO a tiež, že USA chcú konzultovať prípadné ďalšie kroky so všetkými spojencami.

V blízkosti východnej hranice Ukrajiny Rusko v uplynulých týždňoch rozmiestnilo desaťtisíce vojakov s ťažkou technikou, čo vyvolalo obavy vo viacerých štátoch.

Aj Slovensko je znepokojené z ruskej vojenskej prítomnosti v blízkosti ukrajinských hraníc.

Túto hrozbu nemôžeme podceňovať, a preto intenzívne komunikujeme s našimi spojencami v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO). Robíme to s cieľom diplomaticky deeskalovať situáciu, no súčasne ukázať, že prípadná agresia bude mať svoju cenu.

Úlohou medzinárodného spoločenstva je predchádzať konfliktom, a preto v prípade, ak by sa Rusko rozhodlo zaútočiť na Ukrajinu, musí byť naša reakcia rozhodná a tvrdá, či už z politického alebo ekonomického hľadiska. Rinčanie zbraní si nikto neželá, prinieslo by len ďalšie utrpenie.

Slovenský postoj je dlhodobo známy. Sme za bezpečnosť, spoluprácu a nedotknuteľnosť hraníc v Európe. Ukrajinu považujeme za suverénny štát, a preto neuznávame ani ruskú anexiu Krymu.

V súvislosti s konfliktom na Donbase vyzývame na dialóg, zastavenie bojov a dodržiavanie pokoja zbraní. Politická vôľa je najdôležitejším prvkom dosiahnutia prímeria.

O svojej budúcnosti musia občania Ukrajiny rozhodnúť sami a žiadny cudzí štát nemá právo zasahovať do nezávislosti nášho východného suseda.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-prekreslovanie-hranic-je-pre-nas-neprijatelne/