Ukrajina dnes krváca len a len preto, že tam vodca ruského režimu Putin vkročil so svojimi vojskami a k nášmu susedovi priniesol utrpenie a smrť.

Utorkové ráno bolo najbolestivejšie pre Ukrajincov, našich drahých susedov a priateľov. No šokovaní, zhrození a smutní sme boli aj my na Slovensku. Naplnil sa najhorší možný scenár, na ktorý sme spolu so spojencami v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii upozorňovali niekoľko posledných týždňov. Vladimir Putin rozpútal ďalší konflikt. Dlhodobo plánovanou a lživou propagandou podporovanou inváziou na Ukrajinu agresor z Kremľa vrátil vojnu na starý kontinent.

Posledné týždne nám, ale tiež iným krajinám NATO, nadávali do vojnových štváčov a tých, čo vraj len vyvolávajú paniku a „koledujú“ si o konflikt s Ruskom. Tým Ruskom, ktoré sa už neraz pokúsilo silou prepísať históriu a prekresliť hranice iných zvrchovaných štátov.

A výsledok? Ukrajina dnes krváca len a len preto, že tam vodca ruského režimu Putin vkročil so svojimi vojskami a k nášmu susedovi priniesol utrpenie a smrť. Lebo nič iné táto vojna neprináša. Toto je Putinova vojna a až ju raz prehrá, a on skôr či neskôr prehrá, pretože sa rozhodol hrať vabank, bude to on a jeho najbližší spolupracovníci, kto sa bude za tento brutálny vojnový akt proti suverénnej, nezávislej a mierumilovnej krajine zodpovedať.

Slovensko v týchto kľúčových momentoch pre Európu i celý demokratický svet neuhne. Čelíme vážnemu ohrozeniu euroatlantickej bezpečnosti, ale vieme, kde je naše miesto. Žiaľ, aj vďaka obeti Ukrajiny máme dnes otvorené oči.

Dôrazne odsudzujem neodôvodnený a nevyprovokovaný útok Ruska na Ukrajinu a považujem ho za zločin proti mieru, očividné porušenie medzinárodného práva aj Charty OSN. V týchto ťažkých chvíľach stojí Slovensko pevne za ukrajinským ľudom. Dnes by mala každá uvedomelá a slobodu si vážiaca krajina sveta podporiť Ukrajinu tým, čím vládze.

Takéto niečo už nemôže nechať ľahostajného nikoho. Podporujem všetky kroky štátov politického Západu, našich partnerov z EÚ a NATO, ktoré smerujú k adekvátnej odpovedi na hanebné Putinovo rozhodnutie. Pevne verím, že v najbližších hodinách a dňoch spustíme také bezpečnostné procesy a zavedieme také prísne sankcie, že čím skôr odradíme darebácky režim v Kremli od akéhokoľvek ďalšieho ohrozovania Ukrajiny či nebodaj štátov Únie a Aliancie.

To, čo práve zažívame, je zároveň lekcia pre všetkých nezodpovedných politikov a dezorientovaných občanov Slovenska, ktorí dlhodobo obhajujú neobhájiteľné. Nastal čas jasne pomenovať spojencov, obete a agresorov.

Argumenty o „mierovej misii“ Ruska sú absurdné klamstvá. Chcem vyzvať občanov, aby si správy o vojne na Ukrajine poctivo overovali a čerpali z relevantných zdrojov. Ako dokazuje minulosť, Rusko spraví všetko pre to, aby svoje dezinformácie šírilo aj na území Slovenska.

Mier nikdy nemožno považovať za samozrejmosť. Odvčera to platí dvojnásobne. Musíme zostať odhodlaní a jednotní. Pretože len tak môžeme čeliť veľkému zlu, ktoré práve prichádza z Kremľa.

 

ZDROJ: https://komentare.hnonline.sk/komentare/22389611-putin-kradne-europe-mier