Hrubé porušovanie medzinárodného práva, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny je nezlučiteľné s členstvom v Rade Európy, ktorá vznikla v polovici 20. storočia na troskách vojnou zničenej Európy práve s cieľom, aby sa tieto hrôzy už nikdy viac nezopakovali. Preto som v talianskom Turíne na zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy opätovne vyzdvihol vylúčenie Ruskej federácie z tejto významnej európskej organizácie. Mier, demokracia, ľudské práva a právny štát sú hodnoty, ktoré dnes treba chrániť a posilňovať viac, než kedykoľvek predtým.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v piatok, 20. mája 2022 v Turíne, počas 132. zasadnutia Výboru ministrov Rady Európy, na ktorom zastupoval Slovenskú republiku.

Zástupcovia 46 členských štátov sa na výročnom stretnutí vrcholného orgánu Rady Európy, ktoré sa konalo v závere talianskeho predsedníctva, venovali reakcii najstaršej paneurópskej politickej organizácie na ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine. Súčasne prediskutovali možnosti ďalšieho posilnenia medzinárodnej multilaterálnej spolupráce a vyzdvihli význam podpory a solidarity s Ukrajinou a jej obyvateľmi.

„Našim partnerom v Rade Európy som počas stretnutia v talianskom Turíne potvrdil, že Slovensko odsudzuje ruskú agresiu proti Ukrajine, pevne stojí pri svojom východnom susedovi a plne podporuje jeho územnú celistvosť a suverenitu. Tak ako doteraz, aj v budúcnosti chceme do pomoci Ukrajine, či už politickej, ekonomickej, humanitárnej alebo vojenskej, investovať čo najviac úsilia,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus. Zároveň vyzval aj na silnejšiu podporu občianskej spoločnosti a nezávislých médií v Rusku a Bielorusku.

Výbor ministrov Rady Európy na svojom zasadnutí opätovne vyzval predstaviteľov Ruskej federácie, aby okamžite zastavili agresiu voči Ukrajine, bezpodmienečne stiahli vojská z jej územia a čo najskôr prepustili všetkých unesených civilistov vrátane tých, ktorí boli násilne premiestnení na územie Ruskej federácie. Zástupcovia členských štátov Rady Európy zároveň odsúdili porušovanie ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva na Ukrajine.

„Partneri vysoko ocenili reakciu orgánov Slovenskej republiky a pomoc našich občanov poskytnutú ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pred vojnovým utrpením. Nielen týmito krokmi, ale aj pôsobením na pôde medzinárodných organizácií robí Slovensko všetko pre naplnenie toho najdôležitejšieho cieľa – dosiahnutie mieru,“ uviedol M. Klus

Na okraj ministeriálu Rady Európy štátny tajomník MZVEZ SR absolvoval aj sériu bilaterálnych rokovaní s európskymi partnerkami a partnermi z Albánska, Islandu, Srbska, Švajčiarska a Andorry. Cieľom rozhovorov bolo posilňovanie bilaterálnych vzťahov i spolupráce na multilaterálnej úrovni, ako aj zdieľanie postojov v oblastiach spoločného záujmu, vrátane diskusie o aktuálnych zahraničnopolitických témach.