„Som veľmi rád, že dnešné stretnutie s litovským viceministrom financií Mindaugasom Liutvinskasom poskytlo príležitosť potvrdiť náš kontinuálny záujem o rozvoj bilaterálnych vzťahov s Litvou ako efektívnej nadstavby spolupráce v EÚ a NATO. Zároveň sme mali možnosť vymeniť si názory na vývoj na Ukrajine či otázky energetickej bezpečnosti, kde Litva popri Poľsku môže slúžiť ako mimoriadne inšpiratívny príklad aj pre Slovensko.“

Vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v piatok, 8. júla 2022, po stretnutí so štátnym tajomníkom Ministerstva financií Litvy Mindaugasom Liutvinskasom.

„S našimi litovskými partnermi zdieľame mnohé hodnoty a postoje, ktoré sa odzrkadľujú aj v našom členstve v Európskej únii a NATO. Spoločne máme eminentný záujem prispievať k posilňovaniu európskej a transatlantickej bezpečnosti. Vo svetle ruskej agresie na Ukrajine, budúcnosti a rekonštrukcie Ukrajiny, naša bilaterálna relácia dostáva pochopiteľne ešte silnejší náboj, tak z hľadiska bezpečnostnej problematiky, ako aj samotnej politickej dimenzie,“ uviedol štátny tajomník Klus.

Nad rámec bilaterálnej spolupráce boli témami stretnutia aj aktuálna situácia na Ukrajine a iniciatíva REPowerEU. „Zhodli sme sa, že musíme ďalej pracovať na európskom návrhu spôsobu, akým zabezpečíme finančnú pomoc vláde v Kyjeve pre jej každodenné fungovanie. Zároveň sme diskutovali o možnostiach obnovy Ukrajiny vrátane finančných zdrojov a prípadnej koordinácii na európskej úrovni,“ tlmočil Martin Klus. Stretnutie potvrdilo aj podobnú pozíciu oboch krajín pri cieľoch iniciatívy REPowerEU. „Ocenil som skúsenosti Litvy z ich odbúrania závislosti od ruských fosílnych palív, ktoré sa podarilo v priebehu pár rokov po ruskej invázii na Krym, čo môže slúžiť ako inšpirácia pre nás. Zdôraznil som tiež potrebu hľadať počas prechodného obdobia európske riešenia založené na solidarite,“ povedal štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.