„Francúzsko môže počas svojho polročného predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ), ktoré odštartovalo 1. januára 2022, počítať so Slovenskom ako s konštruktívnym a aktívnym partnerom pri riešení európskych tém spoločného záujmu. Vítame priority francúzskeho predsedníctva a oceňujeme jasné zameranie na posilnenie EÚ v prospech občanov, a to nielen smerom dovnútra európskeho spoločenstva, ale aj navonok, pri formovaní Únie ako zahraničnopolitického a globálneho ekonomického hráča. Upevňovanie vzájomnej spolupráce a ochrana našich hodnôt sú v náročných časoch dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Čelíme viacerým výzvam a niet pochýb o tom, že aj rok 2022 bude mimoriadne dôležitý pre celú EÚ. Želám preto našim francúzskym priateľom úspešné predsedníctvo a teším sa na spoluprácu pri zdolávaní aktuálnych výziev.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v utorok, 11. januára 2022 v Bratislave, počas online tlačového brífingu venovaného prioritám francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začalo 1. januára 2022. Na podujatí, ktoré zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Veľvyslanectvom Francúzskej republiky v SR, sa zúčastnili aj experti na európske témy, zástupcovia štátnej správy SR, akademickej obce či predstavitelia mimovládnych organizácií a médií.

V úvode stretnutia francúzsky veľvyslanec na Slovensku Pascal Le Deunff predstavil priority francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ, ktoré stojí na troch základných ideových pilieroch – obnova, sila a spolupatričnosť. Francúzsko si dalo za cieľ posilniť Európu tak, aby bola popri fungujúcej vnútornej spolupráci silná a suverénna aj vo svete, teda navonok.

„Priority zahraničnej a európskej politiky SR spája s francúzskym predsedníctvom v Rade EÚ viacero prienikov. Za rezort diplomacie môžem opätovne potvrdiť, že vítame program aj ciele francúzskeho predsedníctva. Rád by som aj z tohto miesta zdôraznil, že Slovensko bude aj naďalej konštruktívnym partnerom pri riešení všetkých tém, ktoré skvalitňujú život občanov EÚ. Nemám pritom na mysli iba ekonomické či sociálne otázky, ale napríklad aj princípy právneho štátu,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Zároveň sa poďakoval za úspešný priebeh a dosiahnuté výsledky Gregorovi Kozovincovi, veľvyslancovi Slovinskej republiky v SR, keďže práve Slovinsko predsedalo Rade EÚ v druhom polroku 2021. Medzi hlavné priority aktuálneho francúzskeho predsedníctva patrí aj pokrok v boji s klimatickou zmenou a globálnym otepľovaním. Vlády v Bratislave a Paríži majú veľmi podobné pozície najmä v prípade taxonómie a využitia jadrovej energie.

„Táto téma bude mať určite presah aj na uchopenie dôležitej diskusie o klimaticko-energetickej legislatíve v rámci balíka s názvom Fit for 55 a tu je Slovensko pripravené aktívne spolupracovať s podobne zmýšľajúcimi krajinami, medzi ktoré patrí aj Francúzsko,“ pripomenul M. Klus s tým, že v rámci bilaterálnej agendy a témy využitia vodíka zas vidí priestor pre posilnenie spolupráce slovenských a francúzskych subjektov z oblasti vedy, výskumu, priemyslu či výroby.

Spomedzi ďalších deklarovaných priorít francúzskeho predsedníctva je Slovensko, podľa Martina Klusa, pripravené naďalej prispievať aj k pokroku v otázke rozširovania EÚ a podpory západného Balkánu. Nemenej dôležitou témou zostáva pokračovanie Konferencie o budúcnosti Európy, od ktorej výsledkov bude závisieť podoba ďalšieho smerovania EÚ a Slovenska v nej.

Účastníci podujatia si v jeho závere spoločnou minútou ticha uctili pamiatku zosnulého predsedu Európskeho parlamentu, talianskeho politika, niekdajšieho novinára a europoslanca Davida Sassoliho, ktorý zomrel v utorok, 11. januára 2022 vo veku 65 rokov.