„Popri aktuálnej diskusii o zvyšujúcich sa cenách energií a nevyhnutnosti hľadania riešení veľmi oceňujem, že EÚ sústreďuje svoju pozornosť aj na bezprecedentné migračné tlaky na svojich východných hraniciach s Bieloruskom. Je hanebné, že bieloruský režim nedemokraticky zvoleného prezidenta Alexandra Lukašenka zneužíva zúfalých migrantov na politické účely a hazarduje s ich životmi, zdravím a dôstojnosťou, keď ich doslova zváža k hraniciam Únie. V tejto súvislosti som našim partnerom a priateľom v Poľsku a Pobaltí vyjadril plnú mieru solidarity a informoval som ich, že Slovensko je pripravené aktívne a v čo najväčšej miere pomáhať s riešením tejto kritickej situácie.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v utorok, 19. októbra 2021 v Luxemburgu, počas zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitostí (GAC), na ktorom zastupoval Slovensko.

Hlavnou témou rokovania ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie (EÚ) bola príprava zasadnutia Európskej rady, ktoré sa uskutoční 21. a 22. októbra 2021 v Bruseli. Lídri štátov EÚ budú rokovať o širokom spektre tém vrátane aktuálnej pandemickej situácie a vývoja očkovania proti ochoreniu COVID-19.

„Na rovinu som upozornil našich európskych partnerov, že epidemická situácia na Slovensku sa výrazne zhoršuje a jedným z dôvodov, prečo je tomu tak, je odpor veľkej časti spoločnosti k očkovaniu. Širšej podpore vakcinácie totiž do veľkej miery škodia dezinformačné kampane na sociálnych sieťach. Aj preto som už niekoľkýkrát vyzval na koordinovaný postup v rámci EÚ s cieľom priviesť sociálne médiá k väčšej spoločenskej zodpovednosti,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Predmetom diskusie lídrov na októbrovom summite budú aj vonkajšie vzťahy EÚ, problematika migrácie v kontexte kritickej situácie na hraniciach EÚ s Bieloruskom, ďalej pokrok v digitálnej agende, obchodná politika Únie či zvyšujúce sa ceny energií.

„Otázka vyšších cien energií je pre nás citlivá o to viac, že slovenské domácnosti patria medzi najzraniteľnejšie z pohľadu energetickej chudoby v celej EÚ. Upozornil som preto, že je potrebné rešpektovať technologickú neutralitu každého členského štátu a súčasne hľadať riešenia, ako v budúcnosti podobným výkyvom cien predchádzať,“ uviedol Martin Klus. Zároveň ubezpečil európskych partnerov, že vláda SR aj naďalej pevne stojí za svojimi klimatickými cieľmi, ku ktorým sa prihlásila.

Ministri a štátni tajomníci na Rade EÚ pre všeobecné záležitosti (GAC) diskutovali aj o aktuálnom stave právneho štátu v EÚ a pokračovaní Konferencie o budúcnosti Európy. „Teší ma, že aj na základe našej snahy sa do októbrového plenárneho zasadnutia Konferencie budú môcť aktívne zapojiť aj krajiny západného Balkánu. Je to dôležitý signál, že naša budúcnosť je aj ich budúcnosťou,“ uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie SR Martin Klus.

Súčasne informoval európskych partnerov o úspešnej realizácii letnej Roadshow po regiónoch Slovenska v réžii MZVEZ SR, ako aj o organizovaní Národného konventu o EÚ či aktivitách slovenských diplomatov a diplomatiek. Tí chcú už v najbližších týždňoch prispieť k šíreniu povedomia o fungovaní Únie účasťou na projekte „Back to school“, ktorý bude venovaný prednáškam a diskusiám so žiakmi a študentmi, okrem iného na školách, ktoré sami v minulosti navštevovali.