Členstvo Slovenska v Európskej únii patrí medzi najúspešnejšie obdobia v našej histórii. Integrovali sme sa do spoločenstva založeného na princípoch slobody, demokracie a právneho štátu.

Nikto netvrdí, že by sme my či naši partneri boli dokonalí, a už vôbec nie zložito fungujúca EÚ. Ale nič lepšie, čo by nám ponúkalo bezpečnosť, stabilitu a prosperitu, sa nám nateraz ani zďaleka nerysuje. O to viac, že vďaka Únii máme istotu, že sa nebude rozhodovať o nás bez nás. EÚ nie sú „oni“, tam niekde v Bruseli, ale sme to my všetci.

Dnes však Európa stojí na križovatke, kam sa dostala po rokoch riešenia rôznorodých výziev, čeliac odchodu kľúčového člena, Spojeného kráľovstva, aj pandémii covidu-19, ktorá ešte viac obnažila dávno známe problémy. Je najvyšší čas začať hovoriť o tom, kam chceme, aby sa EÚ posunula.

Príležitosť na potrebnú reflexiu prináša Konferencia o budúcnosti Európy, ktorá odštartuje symbolicky na Deň Európy, v nedeľu 9. mája. My v rezorte diplomacie máme silný záujem, aby sa do jej podujatí zapojilo čo najviac občanov, samospráv, predstaviteľov podnikateľskej a akademickej obce aj médií. Nadiktovať kľúčové zmeny zvrchu, bez dialógu s občanmi, by nebolo správnou cestou. Ak chceme vybudovať „Európu zajtrajška“, musíme poznať názory tých, ktorí v nej budú žiť.

A keďže Slovensku veľmi záleží na tom, aby sa spoločný priestor slobody a demokracie, ktorým je EÚ, rozrastal o ďalšie štáty, súčasťou Konferencie o budúcnosti Európy musia byť aj naši partneri na západnom Balkáne. Bez nich nebude projekt „európskej rodiny“ nikdy úplný, čo som jasne tlmočil aj počas svojej nedávnej návštevy Severného Macedónska a Albánska.

Obe krajiny už splnili potrebné požiadavky, preto by sme mali prejsť k prístupovým rokovaniam s nimi. Je to naliehavé z hľadiska stability a bezpečnosti regiónu, kde majú svoje záujmy nielen európske štáty, ale aj pre zachovanie kredibility Únie, ktorá im integráciu sľubuje už desaťročia.

Ak nám záleží na budúcnosti Európy, otočiť sa západnému Balkánu chrbtom by bolo chybou. Dynamický, transparentný a predvídateľný prístupový proces je v záujme nás všetkých, lebo je najlepším riešením pre zmeny v regióne, ktorú budú prospešné pre všetkých. Vrátane Slovenska. Aj preto musíme ďalej aktívne pomáhať partnerom v tomto regióne na ich ceste do EÚ. Som si istý, že sa nám to viacnásobne vráti.

 

ZDROJ: https://www.trend.sk/trend-archiv/komentar-martina-klusa-sme-rozsirenie-eu-juhovychod