Len hlúpy štát sa môže takto ľahko a absurdne zbavovať toho najcennejšieho čo má

Viac ako tisíc ľudských osudov. Mnoho našich príbuzných, priateľov, susedov, známych. Medziiným viacero úspešných športovcov, vzácnych umelcov, vedcov, intelektuálov, ľudí s množstvom životných skúseností. To je bilancia Zákona o štátnom občianstve, ktorý v rozpore s ústavou pripravuje našich krajanov o slovenský pas už takmer 5 rokov. Ústava SR totiž v čl. 5 ods. 2 jasne hovorí, že nikomu nemožno odňať štátne občianstvo proti jeho vôli a aj napriek tomu máme dnes na Slovensku legislatívu nižšej právnej sily, konkrétne paragraf 9, ods. 1, písmeno b) zákona o štátnom občianstve SR, ktorá toto ustanovenie flagrantne porušuje.

Paradoxne, takýto stav evidentne neprekáža Ústavnému súdu SR, ktorý ani po štyroch rokoch nie je schopný prijať jasné uznesenie k tomuto problému a spolupodieľa sa tak na stave, kedy Slovensko celkom zbytočne prichádza o to najcennejšie, čo má. Nechcem špekulovať o dôvodoch a súčinnosti s hlavným vinníkom tohto problému stranou SMER-SD. Tou, ktorá tento zákon ešte za prvej vlády Roberta Fica v roku 2010 presadila a dodnes nie je schopná otvorene priznať svoju chybu a napraviť ju jednoduchou zmenou zákona. Miesto toho prišiel koncom minulého roka minister vnútra Robert Kaliňák s údajným riešením: „Zmierniť dopady novely zákona o občianstve SR tak, aby tí, ktorí stratili slovenské občianstvo a mali v čase získania cudzieho pasu trvalý alebo inak povolený pobyt v tomto druhom štáte, ho mohli získať späť a to dokonca bezplatne“.

Pár mesiacov pred voľbami treba predsa v tejto veci ukázať ľudskú tvár a všemožne neutralizovať diskusiu o porušovaní ústavy zákonom, ktorý pripravil o občianstvo tisícku občanov. Navyše z nich len výrazne menej ako desatinu tých, voči ktorým bol pôvodne namierený. Novými občanmi Maďarska sa totiž stalo menej ako sedemdesiat pôvodných občanov Slovenska.

Že vám to príde absurdné, aby krajina v prvom rade porušovala svoj základný zákon, pripravovala svojich občanov o občianstvo a potom sa ešte tvárila, akú službu im robí tým, že vám jeden deň občianstvo zoberú a na druhý deň si oň za adekvátnej administratívnej peripetie môžete požiadať späť? Bohužiaľ, aj mne. Nie je to však prvý krát, kedy štátna moc jednej strany ukazuje, ako pohŕda tými, ktorí jej už nemôžu dať svoj hlas, alebo by im ho v minulosti aj tak nedali a do budúcnosti sa tak rozhodne nechystajú urobiť. Jediným riešením tohto problému je teda politická zmena, na ktorej sa musia vlastnou voľbou spolupodieľať aj tí, ktorých sa tento problém bezprostredne dotýka, hoc aj za sťažených okolností. Samozrejme nie tá, ktorú by priniesla koalícia strán SMER-SD a SNS, priamo zodpovedných za tento problém.