„Slovenská republika dlhodobo podporuje perspektívu budúceho členstva Ukrajiny v Európskej únii a je za urýchlené udelenie štatútu kandidátskeho štátu Ukrajine v čo najkratšom možnom čase. Vieme si zároveň podobný postup predstaviť aj v prípade Moldavska a Gruzínska. Symboly sú v zahraničnej politike veľmi dôležité, a preto musíme práve teraz pred celým svetom Ukrajine jasne dokázať, že za ňou v týchto ťažkých časoch pevne stojíme. Otvorenie dverí do EÚ pre Ukrajinu a ďalšie krajiny východného partnerstva, by mali sprevádzať aj konkrétne kroky, ako napríklad udelenie prístupu k programu Erasmus+, zníženie poplatkov za roaming či aspoň čiastočné umožnenie prístupu na jednotný trh EÚ.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v piatok, 4. marca 2022 v juhofrancúzskom meste Arles, na neformálnom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC). Rokovanie ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie (EÚ), ktorému dominovala téma vojenskej agresie Ruskej federácie na Ukrajine, zorganizovalo francúzske predsedníctvo v Rade EÚ.

Partneri jednomyseľne a čo najdôraznejšie odsúdili napadnutie Ukrajiny zo strany Ruska a vyzvali režim v Kremli na bezpodmienečné stiahnutie ruských jednotiek zo zvrchovaného ukrajinského územia. Ministri a štátni tajomníci zároveň prediskutovali možnosti ďalšieho posilnenia vzťahov EÚ s Ukrajinou a zdieľali informácie o doterajších formách pomoci Ukrajine aj na národnej úrovni.

„V týchto dňoch sme svedkami obrovskej spolupatričnosti občanov Slovenska s utečencami z Ukrajiny, ktorí už vyše týždňa prekračujú našu spoločnú hranicu. Migrácia sa nás všetkých týka viac, než sme si mysleli. Verím, že aj naďalej zostaneme príkladom európskej solidarity s núdznymi,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Súčasne pripomenul, že vláda SR tento týždeň odoslala už tretiu dávku humanitárnej pomoci pre utečencov z Ukrajiny. Samotný rezort diplomacie daroval susedom milión eur, pričom celkovo išlo o viac ako 11 miliónov eur podpory poslanej na Ukrajinu.

„Okrem toho, samozrejme, Slovensko, nepoľavuje ani v boji za spravodlivosť. Popri jasnej podpore začiatku medzinárodného vyšetrovanie trestných činov súvisiacich s ruskou agresiou na Ukrajine podporujeme na európskej úrovni aj sankcie či iné reštriktívne opatrenia namierené voči Rusku a Bielorusku,“ dodal M. Klus.

Ministri a štátni tajomníci neobišli ani tému šírenia nebezpečnej kremeľskej propagandy, ktorej súčasťou sú falošné správy, dezinformácie a hoaxy. Len na Slovensku je prevádzkovaných alebo ovplyvňovaných Ruskou federáciou viac ako šesťdesiat webových stránok, ktoré nemajú so serióznou žurnalistikou nič spoločné. Slovensko preto privítalo rozhodnutie zakázať ruské štátom podporované kanály RT a Sputnik a vyzvalo na hľadanie spoločných riešenie aj v prípade ďalších foriem škodlivej propagandy.

Diskusia počas neformálneho zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) vo francúzskom Arles sa zamerala aj na problematiku právneho štátu a základných hodnôt EÚ. Súčasťou diskusie boli na základe iniciatívy Slovenska aj otázky slobody tlače a posilnenia ochrany novinárov.

„Demokracia, ľudské práva a právny štát sa posilňujú aj vďaka slobode tlače a nezávislým novinárom. Slovensko podporuje všetky opatrenia smerujúce k posilneniu slobody a plurality médií, ako aj zvýšeniu bezpečnosti novinárov. Navyše, súčasná vojna na Ukrajine a rozmach dezinformácií nám ukazuje ďalšiu perspektívu, ako pozerať na mimoriadne dôležitú prácu skutočných novinárov a serióznych médií,“ zdôraznil štátny tajomník rezortu diplomacie SR Martin Klus.

V závere zasadnutia partneri diskutovali aj o Konferencii o budúcnosti Európy, a to s cieľom dohodnúť sa na postupe, ktorý bude viesť k jej úspešnému zavŕšeniu a prijatiu záverov celého procesu.