„Ani v ťažkých časoch, ktorými si Európa posledné roky prechádza, David Sassoli nepoľavil v obrane demokratických hodnôt, na ktorých stojí naše európske spoločenstvo. Bol nielen hrdým Talianom, ale aj veľkým Európanom. Vždy sa zasadzoval za spolupatričnosť, toleranciu a ochranu práv a slobôd všetkých občanov, či už ako odvážny novinár alebo dlhoročný politik a europoslanec.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v pondelok, 17. januára 2022 v Štrasburgu, kde sa z poverenia predsedu Národnej rady SR a predsedu vlády SR zúčastnil na spomienkovej ceremónii venovanej zosnulému predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu.

Na spomienke, ktorá sa konala v úvode plenárneho zasadnutia, sa okrem poslankýň a poslancov Európskeho parlamentu a najbližšej rodiny zosnulého Davida Sassoliho zúčastnili aj viacerí bývalí či súčasní európski lídri, šéfovia národných parlamentov, predsedovia vlád, ako aj ďalší politici a diplomati z členských štátov Európskej únie.

„Davida Sassoliho som si vážil. Stál na čele Európskeho parlamentu v mimoriadne náročnom období. V tejto pozícii však jasne preukázal svoje schopnosti skúseného politika, diplomata, ale najmä človeka plne oddaného myšlienke európskej integrácie. Snažil sa európsky projekt neúnavne posúvať ďalej: Európa, ktorá inovuje. Európa, ktorá chráni a Európa, ktorá žiari svojím demokratickým príkladom.‘ To boli jeho slová, na ktoré, verím, nikdy nezabudneme,“ uviedol po spomienkovej ceremónii Martin Klus.

Rodáka z Florencie Davida Sassoliho si podľa štátneho tajomníka MZVEZ SR bude aj Slovensko pamätať ako človeka, ktorý veril v Európsku úniu, v jej hodnoty a zo všetkých síl sa snažil, aby Európska únia lepšie slúžila potrebám svojich občanov.

David Sassoli zomrel v utorok, 11. januára 2022 vo veku 65 rokov. Poslancom Európskeho parlamentu bol od roku 2009 a do funkcie predsedu ho zvolili  v júli 2019.