77. výročie skončenia druhej svetovej vojny a Deň víťazstva nad fašizmom si dnes pripomíname celkom inak, než to bolo vlani či roky predtým.

Popri tohtoročnej spomienke na to, ako naši predkovia vďaka obrovskej odvahe a túžbe po slobode a živote v mieri porazili fašizmus a nacizmus, nemožno prehliadnuť, čo sa deje u našich východných susedov. Len niekoľko stoviek kilometrov od našich domovov, na Ukrajine, jej zvrchovanom území opäť umierajú nevinní ľudia. A to len pre mocenské chúťky a brutalitu režimu na čele s ďalším diktátorom tohto sveta.

Žiaľ, ako ľudstvo sme sa, zdá sa, nepoučili a zabudli sme na hrôzy najkrvavejšieho ozbrojeného konfliktu v dejinách, ktorý si vyžiadal milióny nevinných životov. Pripomeňme však, že Slovensko sa vďaka hrdinom v Slovenskom národnom povstaní v historickom okamihu pridalo na správnu stranu dejín. Jasne sme ukázali svoj odpor proti zvrátenej ideológii fašizmu, nacizmu, militarizmu a totalitarizmu. A nemôže to byť inak ani v roku 2022.

Zlu sa neustupuje, za slobodu sa oplatí bojovať

Dnes je to znovu. Slovensko, ktoré výrazne pomáha svojmu susedovi Ukrajine brániť svoju vlasť. Či už je to na politickej úrovni, alebo formou humanitárnej podpory a vojenskej pomoci, pevne stojíme za naším susedom. Ak si mnohí ešte donedávna ani len nevedeli predstaviť, že by sa ozbrojený konflikt v Európe mohol stať znovu realitou, agresori z Kremľa ich vyviedli z letargie. Nezmyselná a nevyprovokovaná vojna uprednostnila konflikt pred diplomaciou a rozhodla o hanebnom vraždení mužov, žien a detí v susednej krajine.

Deň víťazstva nad fašizmom by preto v roku 2022 mal byť aj silným mementom pre Putina a jeho verných. Mementom, že krvavá vojna, ktorú vedú proti Ukrajincom, sa raz skončí práve ich porážkou a zatratením. Darmo, propagandistická mašinéria v réžii Moskvy vytrvalo prekrúca dejiny vo svoj prospech a drzo šliape po pamiatke predkov, ktorí naozaj bojovali proti fašistom. Alebo ktorí trpeli pre nacistické besnenie. Dnes celý svet vidí, že medzi šéfom Kremľa, jeho posluhovačmi a strojcami „hnedej“, ale i tej červenej, sovietskej totality je čoraz viac podobností. Veď aj argumenty o „mierovej misii“ Ruska či akomsi „oslobodzovaní“ Ukrajiny spod údajnej nadvlády „fašistov“ sú absurdné klamstvá podobné Goebbelsovej propagande z čias Tretej ríše.

Mier nie je samozrejmosť ani dnes

A to ma privádza k možno príliš odvážnemu, no vzhľadom na vieru v lepšiu budúcnosť pre Ukrajinu a obnove mieru v Európe azda vhodnému výroku: Tak ako naši predkovia porazili Hitlera, raz slobodný svet vyhrá aj nad Putinom.

Opakovaniu hrôz druhej svetovej vojny vrátane tých, ktoré na ukrajinskom ľude pácha Putinovo vojsko, však predídeme, len ak nepoľavíme v obrane demokracie a našich slobôd. Na nenávistné ideológie – sprava aj zľava – musíme upozorňovať už v ich zárodku, inak môžu prerásť do ďalšej tragédie. A preto považujem za dôležité opakovane zdôrazňovať aj to, že mier nie je samozrejmosťou. Bez spojenia národov a obrovskej odvahy postaviť sa totalitnému zlu by sa najväčší konflikt v moderných dejinách ľudstva nikdy nepodarilo ukončiť. Preto ani dnes nesmieme na hrôzy spred takmer ôsmich dekád zabúdať!

 

ZDROJ: https://www.aktuality.sk/clanok/TwnB7S0/tak-ako-nasi-predkovia-porazili-hitlera-raz-vyhrame-aj-nad-putinom-nazor/