Ruská vojenská agresia proti Ukrajine nás prinútila prehodnotiť niektoré politiky Európskej únie (EÚ), v aktuálnom kontexte najmä oblasť energetiky. Vysoko preto oceňujem ponuku Talianska poskytnúť pomocnú ruku Slovensku pri našom úsilí odpútať sa od energetickej závislosti na Ruskej federácii, osobitne pokiaľ ide o plyn.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v utorok, 17. mája 2022 v Bratislave, po stretnutí so štátnym tajomníkom pre európske záležitosti Úradu vlády Talianskej republiky Vincenzom Amendolom.

Partneri ocenili doterajšie smerovanie politických aj obchodných vzťahov medzi Slovenskom a Talianskom. Štátny tajomník M. Klus tiež informoval talianskeho partnera o hlavných cieľoch nadchádzajúceho predsedníctva SR vo Vyšehradskej skupine (V4) aj Slavkovskom formáte (S3), ktoré preberieme 1. júla 2022. Stretnutiu štátnych tajomníkov dominovali aktuálne európske témy – energetika, Konferencia o budúcnosti Európy a rozširovanie EÚ.

V súvislosti s Konferenciou o budúcnosti Európy sa partneri zhodli, že ak už má dôjsť k otváraniu základných zmlúv EÚ, tak to musí mať jasný zámer, všeobecnú podporu a nemôže to byť samoúčelné.

„Prezentované návrhy a odporúčania občanov v rámci záverov Konferencie nám ukazujú očakávania na zmenu a vylepšenie fungovania EÚ. Našou úlohou je preto zaoberať sa konkrétnymi riešeniami a ich realizáciou v praxi, pričom viaceré sa dajú naplniť v krátkom čase a aj bez revízie zmlúv,“ upresnil M. Klus.

V kontexte rozširovania EÚ obaja partneri podporili strategické rozširovanie Únie nielen o krajiny západného Balkánu, ale aj Ukrajinu. Štátni tajomníci zároveň spoločne navštívili veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny na Bottovej ulici v Bratislave. Martin Klus sa pri tejto príležitosti poďakoval Vincenzovi Amendolovi za humanitárnu pomoc Talianska vo forme technického vybavenia na vybudovanie núdzového stanového tábora pri ďalšom veľkokapacitnom centre v Michalovciach. Je to podľa neho dôkaz, že solidarita medzi členskými štátmi EÚ v neľahkých a krízových časoch funguje ukážkovo a treba ju ďalej rozvíjať.