Od „smutného“ referenda o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ uplynuli štyri roky. Prípravy na brexit chvíľami pripomínali „nekonečný príbeh“ a aktuálne rokovania o budúcich vzťahoch zase „latinskoamerickú telenovelu“. Bohužiaľ.

Ani to však za žiadnych okolností nesmie znamenať, že na seba vzájomne zanevrieme. Naopak, sme odsúdení na susedstvo a spoluprácu a preto aj hľadanie toho, čo nás spája.

Keďže britská vláda, na rozdiel od EÚ, odmieta predĺženie tzv. prechodného obdobia, ostáva nám na to už len pár mesiacov. Počas nich sa musíme dohodnúť, ako chceme v budúcnosti spolupracovať a obchodovať.

Náročné rokovania Londýna s Bruselom zatienila koronakríza a ako spomínam vyššie, v posledných mesiacoch sa prakticky neposunuli. Ak by sa nič nezmenilo, od 1. 1. 2021 budeme mať so Spojeným kráľovstvom vzťah ako s akoukoľvek „treťou krajinou“.

A to by nebolo dobré pre nikoho. Vo Veľkej Británii žije, pracuje či študuje odhadom viac ako 65 tisíc občanov Slovenska. Ochrana ich záujmov, komfort a čo najvyššia úroveň sociálneho zabezpečenia, zostávajú aj ďalšie mesiace našou diplomatickou prioritou.

Ak by sme sa s Britmi rozišli v zlom, malo by to vďaka novému clu vážne dopady aj na náš automobilový priemysel, ktorý je už beztak v posledných týždňoch ťažko skúšaný. A keďže Slovensko je otvorená ekonomika, naším hlavným cieľom je naďalej dohodnúť sa.

Samozrejme, nie za každú cenu ani navzdory našim hodnotám. Chceme obojstranne výhodné a férové partnerstvo bez zbytočných kvót a ciel. Netrestajme Britov, ale nedovoľme ani vyberanie „hrozienok z koláča“.

Toto by malo zostať hlavným leitmotívom diskusií aj na ďalšie mesiace. Verme, že sa na oboch stranách Lamanšského prielivu nájde vôľa na kompromis. Tieto rokovania totiž nesmú mať porazených.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-v-dobrom-aj-v-zlom-europsko-britske-priatelstvo-musi-byt-silnejsie-ako-brexit-1/